Kellemetlen eső volt Siófokon péntek délután a civilek tüntetésének időpontjában. Nem igazán kültéri tevékenységre való idő, de így is szép számmal volt közönség. Sokan nem álltak ki a térre, hanem a szomszédos művelődési ház védett teraszáról vettek részt az eseményen. A szónokok fölé esernyőt kellett tartani, nehogy elázzon a mikrofon.
Hadházy Ákos a civil ellenállás fontosságáról beszélt. Megköszönte, hogy néhány diák, a tüntetések „törzsgárdatagjai” Budapestről is leutaztak. Kérdésre, hogy ki az, aki nem tudja, miért vagyunk itt, senki sem tette fel a kezét, ezért rövidre lehetett zárni a bevezetőt: „Követeljük, hogy a technofasiszta és a kínai arcfelismerő rendszert bevezető törvény visszavonását, és követeljük az úgynevezett ellehetetlenítési törvényvisszavonását is.”

A szónokok között volt Simkó Edit egykori pedagógus, Máténé Szöllősi Andrea civil aktivista, Jámbor Péter kapolyi független önkormányzati képviselő és mások. Reichert János publicista (akinek ez volt az első tüntetésbeszéde), idézte, hogy az Isten képmására teremtett egyedi és megismételhetetlen embert nevezte Magyarország jelenlegi miniszterelnöke poloskának. Ez a dehumanizálás nagyon súlyos következményekhez vezethet. Az egyház társadalmi tanításának kompendiumából vezette le, hogy az elnyomó hatalommal való szembenállás erkölcsi kötelesség. „Szabad lélekkel mondhatsz ellent a tested urának, vagyis a császárnak, vagyis az uralkodónak, vagyis a miniszterelnöknek, vagyis a kormányzati többségnek. Nem kell őket tisztelni… Senki sem kötelezhet titeket arra, hogy olyasmit tegyetek, ami a lelkiismeretetekkel ellentétes. És senki sem gátolhatja meg, hogy olyasmit tegyetek, amit a lelkiismeretetek nektek előír. Ettől vagyunk nyugati emberek.”
A beszédek végeztével Hadházy Ákos vezetésével rendőri szendvicsben körülbelül 80 tüntető indult neki a Tour dö NER nevű gyaloglásnak. Elsőként a BJ61apartmanhotelhez vonultak, amelyről a képviselő helyszíni élő közvetítésben elmondta, hogy az egykori Posta üdülő Rogán Antal kabinetfőnöke, Nagy Ádám tulajdona, aki bagóért, 450 millió forintért vehette meg az államtól eredeti épületet. (Nagy Ádámnak Schadl György „segített”, úgy, hogy a nyomozati iratok szerint be sem kellett mennie vizsgázni.) Nagy az akkor még állami tulajdonú Budapest Banktól 1,4 milliárd forint kölcsönt kapott, majd a Rogán alá tartozó turizmus hivataltól 1,6 millió forint vissza nem térítendő ajándékot. Kerestük a támogatásról szóló kötelező táblát, de azt a kukatároló mögött helyezték el, és – láthatóan nem vendég üzemeltette – autó parkolt eléje, így azt közterületről nem lehet látni. Az apartmanhotelt egyébként úgy alakították át, hogy szükség esetén – vagy a fenntartási idő lejártával – az egységeket luxuslakásként lehessen értékesíteni.

Ezután a kitartóan gyalogló csapat lement Balatonszabadi-Sóstó vasútállomásig, a közeli Schadl-villáig. Hadházy Ákos a pilledt közönségtől – többek között 60+-os uraktól és hölgyektől, valamint a menetet biztosító rendőröktől – a táv nem pontos becslése miatt elnézést kért, és mint tréfásan megjegyezte, ebből az a tanulság, hogy fenntartással kell kezelni a politikusok kijelentéseit.
Itt elmondta, hogy amit a végrehajtók tettek sok-sok ezer emberrel, megbocsáthatatlan, de nyilvánvalóan nem tudták volna megtenni, ha nincs a hatalom, ami ezt megengedte. Magát a devizakrízist is a hatalom megengedte, a devizakrízisen Matolcsyék sok százmilliárdot kerestek, amit elloptak. A végrehajtói maffia teljes kormányasszisztenciával működött, és itt a vége, hogy Schadl György a vízparti villájában tölti az előzetesét. „Én azt hiszem, hogy nagyon könnyű az összefüggést megtalálni a tüntetésünk elejével és a tüntetésünk végével. Azt mondják, hogy amikor a szabadságunkért tüntetünk, az csak valamilyen szimbolikus dolog. Nem igaz. Azért tüntetünk a szabadságunkért, mert egy szabad országban nincsenek következmények nélküli dolgok. Egy olyan országban, ahol nincsen szabadság, ott nem kell, hogy ezeknek a gyalázatos bűnöknek következményei legyenek. Mi azért küzdünk, hogy legyen következménye az ilyen dolgoknak, de ehhez először szabadság kell, aminek most az utolsó morzsáit veszi el most a kormány ezekkel a putyini mintára hozott törvényekkel” – mondta Hadházy.
Schadl egyébként otthon volt, de nem jött ki, azt sem mondta, hogy „Sicc innen!” A vasúti rámpáról való belesés módszerével az udvarban megtaláltuk azt a fehér Mercedest, amelyről a bíróságnak azt állította, hogy nem tudja, hol van. A tüntetők még elénekelték a senyvedő rabnak A börtön ablakában soha nem süt be a nap című dalt.

Nem akadt tüntető, aki gyalog kívánta volna megtenni a visszafelé vezető utat, Hadházy telekocsi-szervezőként segítette a városba való visszajutást. Alkalmi sofőrünk felvetette, hogy egy kicsit távolabb lakik Szájer József is, és ez a két helyszín még bőven kevés a Tour dö NER-hez. Tavaly májusban ugyanis Orbán Viktor születésnapján egy budapesti luxushotel személyzetére lett figyelmes Siófokon, akik a szálloda egyenruhájában cigarettáztak egy belvárosi luxusvilla kerítéspárkányán ülve. Szóba elegyedett velük, és elmondták, hogy a miniszerelnök ünnepel odabent.