A békési gázmezőn kútfúráshoz elengedhetetlen engedélyezés még el sem indult, illetve nemrég mégis elindult, de ettől az egész dokumentáció titkossá vált. Ezt írta friss Facebook-bejegyzésében Tordai Bence, a Párbeszéd parlamenti képviselője. „A magyar állam totális működésképtelenségének újabb bizonyítékát szolgáltatta a kormány, ezúttal a nyékpusztai gázvagyonnal kapcsolatban” – fogalmazott Tordai.
Úgy folytatta: a szóban forgó Corvinus-projektről, illetve a nem hagyományos technológiákkal kitermelhető gázkészletről először Koncz Zsófia, „a Palkovics-minisztérium nem annyira hozzáértő államtitkára nyilatkoztatta ki”, hogy „az első, már lefúrt kút – a tervek szerint – 2023 év elején termelésbe állhat”, valamint hogy „a kitermelés a hatályos környezetvédelmi előírások, jogszabályok betartásával valósulhat meg” – áll az ellenzéki parlamenti képviselő posztjában. Kérdésére: hogyan is állnak akkor a környezetvédelmi engedélyekkel, az illetékes kormányhivatal ehhez képest meglepő választ adott.
Eszerint „a Corvinus projekt kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánításáról szóló 308/2022 (VIII. 11.) Korm. rendelet szerinti beruházással kapcsolatos dokumentumok ez idáig nem kerültek benyújtásra, azokkal összefüggésben eljárás nem indult”. Amikor ismételten rákérdezett Tordai az ügyre, hogy melyik megoldás a helyes, a következő „információt” kapta. A gázprojekttel kapcsolatos „előzetes vizsgálati eljárás folyamatban van. Az előzetes vizsgálati eljárás dokumentációjában foglalt adatok a Kormányhivatal feladat- és hatáskörébe tartozó döntés megalapozását szolgálják, ezért a megismerhetővé tételük veszélyeztetné a döntéshozatali eljárás illetéktelen külső befolyástól mentességét, a kormányhivatali álláspont szabad kialakítását, így ezen adatok megismerése az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 27. § (5) bekezdésére figyelemmel nem biztosítható.”
A Párbeszéd politikusa szerint ez nem jelent egyebet, minthogy
a gázkutat a jogszabályok betartásával, azaz az engedélyek birtokában már lefúrták, de az engedélyezés még el sem indult, illetve nemrég mégis elindult, de ettől az egész dokumentáció titkossá vált.
A Narancs.hu másfél hónappal ezelőtt már foglalkozott a békési gázmezőkkel. Cikkünkben többek között azt állapítottuk meg, hogy bár stratégiainak és lehetséges kitörési pontnak nevezik a térség fideszes országgyűlési képviselői az észak-békési gázmezőt, de nagyon mélyről, nehezen és drágán, esetleg egészségügyi kockázatokkal termelhető ki a földgáz.
A témával a héten megjelent friss lapszámunkban is írtunk. Az észak-békési gázmezők minél hamarabbi kiaknázása a Corvinus-projekt célja, amelyben a politikai elvárás erősebbnek tűnik a szakmai szempontoknál, miközben a remélt, nem egészen félmillió köbméter földgáz felszínre hozatalának költséghatékonysága legalábbis vitatott - olvasható cikkünkben. Mindeközben az érintett földtulajdonosokat komolytalan összegekkel kártalanítanák. Az egyik földtulajdonosnak felajánlott bányaszolgalmi jog összege fényévnyire van attól az összegtől, amit a tulajdonos képviselője által felkért ingatlanforgalmi szakember állapított meg: a 46 ezer és a majd 2,5 milliós összeg között 51-szeres a különbség.
Arról nem beszélve, hogy a Magyar Közlönyben augusztusban közzétett Corvinus-program előírja a környezetvédelmi hatásvizsgálatot, míg – alig pár héttel később – a nyékpusztai földtulajdonosok olyan tartalmú leveleket kaptak a Békés Megyei Kormányhivatal Földhivatali Főosztályától, hogy : (…) „a szénhidrogénkút termelésbe állítása és termelővezeték építése, üzemeltetése és felhagyása során nem várhatók jelentős környezeti hatások, ezért környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges.”