Üresek a járványkórházak – a hatszor nagyobb Olaszországra szabták a kapacitásokat

  • narancs.hu
  • 2020. május 1.

Kis-Magyarország

A járványüggyel összefüggő lazítások helyénvalóak, de sok minden nem tűnik észszerűnek a Magyar Orvosi Kamara Csongrád megyei elnöke szerint.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) Csongrád megyei elnöke, Kanka Andor azt követően nyilatkozott a szeged.hu-nak, hogy miniszterelnök szerda este bejelentette a május 4-e után életbe lépő változásokat.

„Ha következetesen betartjuk a szabályokat, akkor jó eséllyel számolhatunk azzal, hogy a járványügyi tiltások könnyítése nem jár együtt a fertőzöttek számának gyors emelkedésével” – mondta a szegedi portálnak Kanka.

Hangsúlyozta: alapvetően azon múlik a járványhelyzet jövőbeli hazai alakulása, hogy a lakosság betartja-e az arcmaszk viselésére és a legalább másfél, de inkább két méteres távolságtartásra vonatkozó szabályokat. Ha így lesz, akkor nem fog megugrani drasztikusan a megbetegedések száma, és nem kerül olyan helyzetbe a hazai egészségügyi ellátórendszer, hogy hirtelen megteljenek a kórházak.

Kanka: nem tudni, hogyan számolták ki...

Kanka: nem tudni, hogyan számolták ki...

Fotó: szeged.hu

Konganak az ürességtől

Más vonatkozásban kételyeinek is hangot adott a MOK Csongrád megyei vezetője. Nem ismer olyan nemzetközi példát, amely az egészségügy kapacitások, illetve az ágyak ilyen mértékű kiürítésével járt volna együtt, mint a magyar.

Szegeden jelenleg majdnem üresen áll a járványkórháznak használt II-es kórház, és nagyon kevesen fekszenek a járvány céljára kiürített ágyakon – jelezte a szakember, aki szerint félő, hogy a normál betegellátásban e változtatások miatt magasabb lehet az elhunytak száma, mint a koronavírus következtében. (A Magyar Narancs legfrissebb számában olvasható cikk szerint ugyanez a helyzet a Dél-Alföld másik nagy járványkórházában, a gyulaiban, ahol közel 1200 ágyat ürítettek ki – a szerk.)

160 ezer beteg megközelítően sincs

A MOK Csongrád megyei elnöke szerint nem tudni, mi alapján számolták ki, hogy 36 ezer kórházi ágyat kell felszabadítani, ahogyan azt sem, hogyan jött ki a nyolcezer lélegeztetőgép. Kanka Andor szerint talán a Magyarországnál hatszor népesebb és a járványban egyik leginkább érintett Olaszországban lehetett szükség ekkora kapacitásra.

Ha igaz az, hogy a megbetegedettek 5 százalékát kell lélegeztetőgépre kapcsolni, akkor ez 160 ezer beteget jelent, de ekkora számra remélhetőleg senki nem számít. Hazákban – ezt éppen az operatív törzs sajtótájékoztatóiból tudjuk – 800–900 koronavírusos beteget kezelnek a kórházakban ezekben a hetekben.

Üres kórházi ágyak országszerte

Üres kórházi ágyak országszerte

Fotó: piqsuels.com

Az orvosi kamara Csongrád megyei elnöke szerint jó eséllyel elkerülhető, hogy tömegessé váljon a koronavírus-járvány Magyarországon, de ehhez egy fegyelmezett társadalom következetesen viselkedő tagjaira lesz szükség a jövőben is – olvasható a szeged.hu oldalán.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.