Tíz hónap kellett a rendőrségnek, hogy elutasítsa azt a hivatali visszaélés miatti feljelentést, amelyet egy háromperces telefonbeszélgetés alapján tettek meg.
A határozat hiányosságaira hivatkozva a sértett panaszt tett, mondván, a tényállás és a jogi háttér helyes ismertetése mellől hiányzik az érdemi indokolás.
Lapunk hozta nyilvánosságra tavaly április közepén, hogy Görgényi Ernő gyulai fideszes polgármester telefonon megfenyegette 2019-ben akkori párttársát, a postai vezetőként dolgozó Torma Bélát. A beszélgetés egy részlete így hangzott:
„Görgényi Ernő: Hát ne viccelj már, mit kockáztatsz azzal, hogy ha nekünk bármit, bármit, ami politikailag fontos információ, átadsz?
Torma Béla: Hát a munkahelyemet.
GE: Nem, nem, Béla, ha elárulod a Fideszt, akkor kockáztatod a munkahelyedet. Gondold át, ne csináld ezt, Béla, mert ennek nem lesz jó vége. Gondolj bele, itt van egy csapat, egy bizalmi alapon működő csapat.
TB: Igen.
GE: Ha te ebben a bizalmi körben nem akarsz benne lenni, az egy állásfoglalás. Ha te Galbáccsal vagy, az egy állásfoglalás. Ilyenekre tényleg ne hivatkozzál, ez egy hülyeség, hogy az állásodat kockáztatod. Dehogy kockáztatod az állásodat. Miért, szerinted mi közhírré fogjuk tenni, hogy mit mondasz el nekünk? Ez egy közös érdekünk. Közös érdekünk, hogy tudjuk, meg közös érdekünk, hogy ez ne menjen ki sehova.
TB: Hát Ernő, de ha most... Mindegy, erről nem akarok vitatkozni. És tényleg nem telefonban.”
A telefonbeszélgetés a 2019. októberi önkormányzati választás előtt három héttel zajlott. Torma – mint utólag kiderült: nem alaptalan – óvatosságból a beszélgetést rögzítette. A 3 perc 21 másodperces telefonbeszélgetés vágatlan formában került a Narancs.hu-hoz.
A hanganyag és a leirata a bizonyítékok között szerepel abban a perben, amelyet formálisan a gyulai labdarúgó klub vezetője, de vélelmezhetően a gyulai fideszes városvezetés feljelentése nyomán a NAV indított Galbács Mihály volt gyulai kormánypárti alpolgármester, akkoriban a helyi fociklub elnöke és később Torma Béla egykori önkormányzati tanácsos ellen. A per jelenleg is folyik a Szolnoki Járásbíróságon. Valamennyi ügy egy évekkel ezelőtti fideszes belviszály következménye.
Galbács 2019-es kampánya részeként A gyulai helyzet az önkormányzati választás előtt címmel összefoglaló anyagot állított össze, amelyet elküldött a Fidesz felső vezetésének, de az abban foglaltakra semmilyen érdemi reakciót nem kapott pártjától. Ebben a békési fürdőváros fideszes vezetése és egy jól körülhatárolható helyi üzleti kör összefonódásáról és leosztásairól írt, majd a posta révén eljuttatta ezt csaknem 14 ezer gyulai háztartásba. A hangfelvételen erről az anyagról van szó, hogy Tormának még a terjesztés előtt értesítenie kellett volna a helyi Fideszt, illetve a Görgényi polgármestert.
A 2024 áprilisában nyilvánosságra került Görgényi-Torma-telefonbeszélgetés után Galbács Mihály (volt gyulai ellenzéki önkormányzati képviselő) hivatali visszaélés miatt a Legfőbb Ügyészségen (LÜ) tett feljelentést Görgényi Ernő ellen. Galbács szerint az önkormányzatokról szóló törvény rendelkezései alapján a polgármester hivatalos személy, a telefonbeszélgetés idején mind Torma Béla, mind Görgényi megválasztott önkormányzati képviselők voltak. Galbács az ügyben a helyi nyomozóhatóságokat elfogultnak tartotta, ezért nem fordult a területileg illetékes a Békés Vármegyei Főügyészséghez, hanem a Legfőbb Ügyészséghez. Az LÜ azonban továbbította a feljelentést a területileg illetékes Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak, amely elfogultságot jelentett be. Így került az ügy a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz, de ott a 3 perc 21 másodperces telefonfelvételt s annak alig másfél oldalas leiratát vizsgálva tíz hónap után elutasították a feljelentést.
„A beszélgetés során Görgényi Ernő a munkája elvesztésével fenyegette meg a Magyar Posta Zrt. üzemeltetési csoportvezetőjét, Torma Bélát arra az esetre – ha akár hivatali kötelezettsége megszegése árán is –, ha nem tájékoztatja a feljelentettet a számára politikailag releváns és fontos információkról” – olvasni a rendőrségi nyomozást lezáró határozat indoklásában. Hozzátették, bizonyítottság esetén ez a cselekmény alkalmasnak látszott a hivatali visszaélés bűntett megalapozott gyanújára. A rendőrség jelezte, hogy a postai szolgáltatásokról szóló 2012-es törvény idevágó, az adat- és titokvédelmi kötelezettségről szóló pontja alapján helyesen és törvényesen járt el Torma Béla, amikor nem tájékoztatta előre a fideszes gyulai városvezetőt a Galbács-féle szórólap terjesztéséről.
A rendőrség előtt tett vallomásában a gyulai kormánypárti polgármester tagadta bűnösségét, s megjegyezte, régóta ismeri Tormát, egy ideig ugyanabba a sportklubba jártak és haveri viszonyban voltak egymással. Görgényi szerint párttársa korábban megígérte neki, hogy szól, ha valamire készül Galbács Mihály, ezt az ígéretét azonban megszegte. A polgármester kifejtette a nyomozóknak, hogy „felfokozott érzelmi állapotban” mondta el véleményét és fejtette ki csalódását párttársa ténykedéséről. Utána viszont nem tett semmit, amivel érdeksérelmet okozott volna neki, de „örökre árulónak tekinti” és „azóta sem áll vele szóba”.
Az ügyben a szegedi rendőrök végül arra jutottak, hogy
„a rendelkezésre álló adatok, illetve a beszerzett bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg a kényszerítés bűntett kísérletének elkövetése”,
ezért a feljelentést elutasították és az ügyben indított eljárást megszüntették.
Az elutasító határozatot Torma Béla megalapozatlannak tartja, ezért megpanaszolta. Szerinte arról egyetlen mondatot sem ír a nyomozóhatóság, hogy az ügyben miért nem volt megállapítható a kényszerítés bűntett kísérletének elkövetése. A panasztevő szerint egyértelmű törvénytelenségre kívánta rávenni őt Görgényi azzal, hogy ennek megtagadása a munkahelye elvesztésével járna. „A hangfelvétel maga bizonyítja, hogy Görgényi Ernő polgármester kicsit sem volt felindult lelkiállapotban, engem kimérten, nyugodt hangnemben fenyegetett meg, ami számomra még ijesztőbb volt. A polgármester befolyásos ember, a kormánypárt vezető politikusa. Az a fenyegetés, hogy ha elárulom a kormánypártot, azzal kockáztatom a munkahelyem, számomra valós fenyegetésnek tűnt, s egy befolyásos politikustól azt komolyan vettem.” Torma a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányságnak küldött panaszában azt is megjegyzi, hogy „már elnézést a hasonlatért, de ilyen elvárások a maffiacsaládokban vannak, a bűnszervezetekben. Hogy a közösség iránti lojalitást jogsértéssel, bűncselekmény elkövetésével kell bizonyítani”.
Torma szerint bár a 2019-es önkormányzati választáson ő volt a kormánypárt egyik hivatalos egyéni jelöltje Gyulán, a szintén fideszes Görgényi kampánycsapata egy másik indulót támogatott a körzetében, és a kampányban a választópolgárok számára egyértelművé is tették, hogy ki az ő valódi jelöltjük; megtagadták tőle, hogy a választási anyagain az egységes fideszes arculatot használja. Torma úgy látja, ezek után irreleváns volt, hogy hivatalosan megvonták-e tőle a támogatást vagy sem. Mindez Görgényi döntése volt, aki polgármester-jelöltként az önkormányzati kampány arca és irányítója volt. A választást Torma elvesztette, és a fentiek alapján úgy látja, a Görgényi által beígért negatív következmény ezen a vonalon igenis bekövetkezett.
(Címlapképünkön: Görgényi Ernő. Fotó: MTI/Lehoczky Péter)