Az eligénytelenedésről

KOmplett

Ha valaki költözködik, nemigen marad ideje önmaga csinosítgatására, ráadásul egy ponton túl a célszerszámok is (teszem azt hajsütő, körömlakklemosó stb.) hiányoznak hozzá. A törülközők elkezdenek fura szagokat árasztani, de ki már nem cseréljük őket, mert minek… Másfél hete a felmosócuccokat is elpakoltuk, marad a sár… És ez még csak a kezdet.

A mosogatógépet kihúztam vagy egy hete, állnak a rothadó tányérok a pulton, pedig megfogadtam, hogy az elkövetkezendő időben már csak rendelni fogok, és olyan helyről, ahol műanyag étkészletet is mellékelnek a salátához. A pizza alapban felszeletelve jön házhoz, üdítőt, ásványvizet már kizárólag az üvegből fogyasztom. De így sem lehetett megúszni evőeszközök nélkül. Vettem a kedvenc cukrászdámban süteményt, amint ősi módszerrel, kézzel próbáltam a számba belehelyezni, a szépen rezgő túrókrém (ami ugye a villán olyan csábítóan tud mosolyogni) alaposan kilengett, és a padlón landolt. És erről a padlóról már csak nehézkesen lehetne falatozni…

Szóval a mosatlan már begyűlt. A mosógéppel ugyanez a helyzet, pár napja abszolváltam az utolsó menetet, a többi megtalált ruhadarabot koszosan zsákoltam el. Igen ám, de megfeledkeztem arról, hogy a költözésig még négy nap van, valamit fel is kell venni. Itt is egy régi praktika lett az irányadó, a szellőztetés metódusa, hátha nehezíti a dolgot, hogy már a sokadik estén fekszem le teljesen felöltözve aludni. Az utolsó utáni pillanatban persze jönnek a rémlátomások, például hogy a zokni elszorítja az ereimet, leáll a vérkeringésem, és nekem annyi – de ekkor már képtelen vagyok kimászni az ágyból.

Reggel marad az őrület: vagy abban maradok, amiben álomra hajtottam a fejem, vagy a szennyes halmából próbálok gyors szellőztetéssel (kilógatva a dolgozószoba ablakán) üde és friss öltözéket teremteni. Samponnak a szárazat, fogkrémnek a kinn felejtett fogport. Sajnos az összes parfüm is valamelyik láda mélyén lapul, nincs hát illatfelhő, ami rátelepedhetne erre az egész laza kombinációra. Így hát nem megyek emberek közé. Port lélegzem, port eszem, ez már szinte filozófia.

Dobozlabirintuson kell átgázolnom egyik pontból a másikba, csak a macska boldog, „zacskózhat” kedvére, mert ennek egyik cica sem tud ellenállni. Így legtöbbször már hajnalban felriadok, hogy megint zörög a nejlon, viháncol az állat, de mivel amúgy is pocsékul alszom, így előbb kezdek neki a káosz növeléséhez, ami ugye egyben a káosz eltüntetésére irányul. És persze a szokásos rémálmaim sem kímélnek, tegnap például Kóbor János nyitott rám, erre végképp nem találtam magyarázatot. A helyzet persze egy ideig nem lesz jobb: a csomagolásnál csak a kipakolás idegölőbb. De mégis: bár már ott tartanék… Ha eljön ez a drága pillanat, és a szállítók-szerelők után becsukódik a lakás ajtaja, esküszöm, a hajamat is megmosom…

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.