Idegek dolga

KOmplett

Ági vagy két hete írt, hogy szállás kellene neki Grazban. Rögvest küldtem egy e-mailt az egyik kinti ismerősömnek, ám kiderült, hogy ő éppen egy nagyobb úton van, nem tud segíteni. Tovább nem is keresgéltem. Ma este jött a következő levél Ágitól, hogy holnap este tízre ér a városba, mi legyen.

Nos, hasonló helyzetben én már őrjöngenék. Ha utazom, előtte bő egy hónappal le van minden foglalva, a legutolsó vonatcsatlakozásig, az egész szarság ki van nyomtatva, kis dossziéban pihen a konyhaszekrényen, mindig szem előtt legyen, lássam, hogy az utam el van rendezve, minden oké, meglepetés bajosan érhet. A reptéren én vagyok kint leghamarabb, amíg a szállást el nem érjük, addig reszketek, hogy valamit mégis elszúrtam, nem ott van, nem úgy van, homokszem került a gépezetbe, és akkor mi lesz.

Persze ez is csak azóta van, mióta ilyen idegbeteg lettem – és nem ma kezdődött. De arra még kitűnően emlékszem, milyen utakat tettem a barátaimmal régebben. Volt, hogy levonatoztunk Szicíliába, a hátizsákomban egy cetlivel, hogy ezt és ezt keressük, ott megalhatunk. A cetli persze elkallódott, csak otthon találtam meg a hálózsákom rejtett zsebében, akkor már emlékeztem, hogy azért dugtam oda, mert az biztos rejtekhely, nem lehet onnan elveszíteni semmit…

Leszálltunk este tízkor Cefalùban, se kép, se hang. Hullafáradtak voltunk, mert én nagyon féltem a maffiózóktól a vonaton, ezért nem tudtam elaludni, egy vastag láncot csavartam a kezeimre, hogy ügyes ütésekkel véres húsokat marcangolhassak ki az esetleges támadóinkból. Persze nem támadott meg minket senki, de a karjaim zsibbadtan lógtak, és egy lépést nem tudtam volna tenni. Akkor jött a remek ötlet, hogy hát itt a tengerpart, és itt egy remek mozgássérült-WC is, ahol elég nagy a hely. Bevackoltuk magunkat, a láncot a zárra tekertük, és előszedtük a konzervjeinket. Nem sokáig vidámkodhattunk, fegyveres őrök érkeztek kutyákkal, mennünk kellett. Végül a pályaudvaron aludtunk. De olyan is volt, hogy egy olasz városban bolyongva egy rendőr – akitől egyébként csak azt akartuk megtudni, merre van egy kemping – egyből a lakására vitt minket, és bemutatta az egész várost, remekül szórakoztunk egészen addig, míg az édesanyja meg nem érkezett, és ki nem vágott minket a belvárosi pecóból.

Azt sem felejtem el, amikor Beával Helsinkiben landoltunk. Beosztottuk a feladatokat, ő szerzi be a repjegyeket, a kompjegyet Helsinki és Tallinn között, a buszjegyeket Tartuba, én intézem a szállást. Csak a finn fővárosba érve mertem bevallani, hogy én elfelejtettem az egészet. Úgy emlékszem, mintha Bea kiabált volna. Aztán csüggedten buszra szálltunk, tekintetünket két szőke fiúra meresztve. Megszólítottak, kiderült, kint a Nokiánál dolgozó magyarok. Csodás estét töltöttünk náluk, és megkaptuk a kulcsot, hogy visszatérvén se legyen gond, hol hajtjuk álomra fejünket. Tartuban – jobb ötletem nem volt – az egyetem magyar tanszékére vetődtünk be. És ott is szerencsénk volt: a magyar szak vezetője kölcsönadta nekünk egy hétig a nyaralóját…

Sok ilyen vagy hasonló megesett velünk, ugrottunk ki szálloda ablakán, kempingkerítésen, mert pénzünk az nem volt, aludtam fészerben, három kisgyerek között, patkány lakta réteken. Egyszóval: valahogy mindig volt. És ha totál ideg lettem volna, az sem segített volna sokat a helyzeten. Szeretnék visszakerülni ezekbe az elengedett lelkiállapotokba, és szeretném, ha Ági tudna hol aludni holnap… Ő még mindig olyan, mint amilyen régen én voltam, és amilyen újra lenni szeretnék! Sok szerencsét!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”