Seggfejkatalógus – újratöltve 7.

KOmplett

Hiába csapnak hatalmasra a lángok, ha a két életforma nem kompatibilis, a másik egy idő után könnyedén seggfejjé válhat a szemünkben. Mi pedig az övében. És kész a baj.

Nyolc-kilenc éve történt az eset, de máig nem tudtam feledni, mert ilyen radikálisan, mint Tomi, senki nem akart megváltoztatni. Persze eleinte értékeltem a törekvéseit, mert ahogyan én élek, ahogyan az időmet beosztom, az sokak számára ma sem példaértékű, de akkor ráadásul még italoztam is.

Nálam valahogy nem létezik a délelőtt, a napok gerincét az alvás és a pihenés adja, ha ebben megzavarnak, voltaképpen az énem rosszabbik felét ébresztik fel. És a régi szép időkben még a most már legendássá lett pontosságom sem volt jellemző rám, ha délelőtt rátöltöttem, úszott minden. Tehát ezen a fronton kellett a változás, ezzel még nem is lett volna baj, és egy ilyen radikális fordulathoz jó mankó lehet egy olyan hiperszabályozott valaki, mint Tomi, gondoltam az első igazi randevú után. Mert a megismerkedés nem volt zökkenőmentes. Egy buli akadt, valahol Vecsésen, már kissé kábán érkeztem. Egyből feltűnt ő, az isteni szépség. Akkor érkezett meg biciklivel, amikor én a harmadik sörömet toltam be éppen.

Gondoltam, hogy egy ilyen sportsman nem fordít majd rám túl nagy figyelmet, de nem ez történt, hamarosan mellettem volt. A vonásaim már összevissza csúsztak, románcra esélyt sem láttam, ezért csak úgy, viccből vetettem ki a csalit, és kezdtem el fűzni őt. Ám mégis horogra akadt, vesztére. Hogy a bátorságom megjöjjön, töményekkel turbóztam magam, aminek az lett az eredménye, hogy Tomi támogatott be a kerti kis házba. Én, amikor ittam, borzalmasan érzelmessé váltam, így hajnal felé már annál a topicnál tartottunk, milyen gyönyörű is lesz, ha majd együtt élünk. Ám reggel mit láttam: egy nálam vagy öt évvel fiatalabb, ijesztően egészséges fiút, aki ráadásul nem bűzlik a piától és a cigitől, mint én.

Leléptem. Igazán meglepett, mikor délután már telefonált, egy havertól szerezte meg a számom. Találkoztunk, és elkezdtünk úgymond járni. De gyötrelem volt az egész. Mikor először aludtam nála, beszólt, hogy mi ez a kozmetikai nehéztüzérség, amit magammal cipelek. Hogy nézzek rá, ő még szappant se használ, csak hideg vízzel tisztálkodik. Tényleg semmi: se dezodor, se sampon (mosáshoz mosódió azért, takarításhoz ecet), és mégse volt soha büdös – ezt érdekesnek találtam, de mivel én az a fajta csaj vagyok, aki a szerek nélkül atomjaira hullik, nem szabadultam meg a cuccaimtól.

Állandóan le akart beszélni a sminkről és a parfümről, a ruháimat kritizálta, szerinte csak és kizárólag természetes anyagokban járjon valaki, ha rám néz, megrázza az áram. És ami a kajafronton ment! Csak biocuccokat volt hajlandó megenni és csak frissen, de szerencsére ő is vega volt. El is neveztem Biomacsónak. Mivel én ebben az ételőrületben nem óhajtottam részt venni, igazán jó életem lett mellette: ő vásárolt be, és ő is főzött mindennap. Lassan megszoktam, hogy minden egyes sör előtt jött a litánia, hogy tönkreteszem magam, hogy minden csokiszelet után arról értekezik, hogy a sok felesleges szénhidrátnak meglesz a böjtje.

Ám ami tényleg zavart, azok a reggeli tornagyakorlatai voltak, amit meztelenül végzett, hajnali hétkor, az ágy mellett, különös hangokat kiadva közben. Könyörögtem neki, hogy ne tegye tönkre a napomat, kínozza magát a másik szobában, de ebben az egyben nem engedett. Végül egy reggel, mikor épp kifacsarodva próbálta magát kitudjamilyen pózban megtartani, gondoltam, én is megtréfálom. Óvatosan a közelébe kúsztam, és mikor láttam, hogy szétveti a koncentráció, kitéptem egy adag szőrt a hónaljából. A hatás leírhatatlan. Bedőlt az emberi konstrukció, hatalmas ordítás. Sajnos a válla kiakadt, és ő is eléggé. Megkért, hogy hagyjam el az otthonát.

Az utolsó hírem róla két héttel a szakítás után volt. Felhívott, és kiabált a telefonban: „Szafaládét ettem miattad! Megittam egy üveg bort miattad!” Egészségedre, feleltem, és ennyiben is maradtunk…

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.