Honlap

50 éves a Száz év magány

  • - urfi -
  • 2017. július 8.

Könyv

1967. május 30-án, Argentínában jelent meg a kolumbiai szerző Mexikóban írt könyve. Gabriel García Márquez mindössze 13 hónapig dolgozott rajta, megszállottan, napi 60 cigarettával, a lemezjátszóban Debussyvel, Bartókkal és Beatlesszel. Amikor befejezte, attól félt, hogy a könyve megbukik, ehelyett az irodalomtörténet egyik legnagyobb sikere lett: 44 nyelvre fordították le, 45 millió példányban adták el, és közben megváltoztatta a Latin-Amerikáról és a regényről alkotott képünket. Nem azért, mert valami látványosan újat talált ki, hiszen nagyban épített elődei és kortársai munkáira, hanem mert a mágikus realizmus eszköztárából neki sikerült megalkotnia a Nagy Művet, az utolsó univerzális nagyregényt, amely az egész nyugati világ közös ügye, élménye, ihletője lehetett.

Az austini egyetemen működő Harry Ransom Center nemrég 2,2 millió dollárért szerezte meg a 2014-ben elhunyt író hagyatékának jelentős részét. A félszázadik évfordulóra külön honlapot hoztak létre, amely hatalmas csalódás: a nem túl sok információ nehezen böngészhető, a felület a 90-es éveket idézi. Ha ezeken túltesszük magunkat, akkor azért találunk kincseket: a Száz év magány egyetlen fennmaradt gépiratát, az utolsót, a szerző kézzel írt javításaival; illetve 40 évvel későbbről az apró, de beszédes korrekcióit a Spanyol Királyi Akadémia jubileumi kiadásához. Láthatjuk még a füzetet, ahová „Gabo” akkurátusan beragasztgatta a könyv­­ről szóló kritikákat, híreket, valamint néhány fotót a dolgozószobájáról és a nagyszüleiről.

A honlap címe: hrc.contentdm.oclc.org

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.