Képregény

Alias – Jessica Jones 2.

  • - svébis -
  • 2020. február 18.

Könyv

Az egykor Ékkő néven szuperhősködő Jessica Jones jelenleg az Alias Nyomozóiroda egyetlen, ám szerfelett hatékony magándetektívje. A Marvel-hősök grandiózus világa itt csak a háttérben jelenik meg: sokatmondóak a képsorok, amikor Jessica Scott Langgal, a Hangyával randizik egy étterem teraszán, és hirtelen feltűnik Fáklya és Pókember, amint épp’ Octopus Doktort üldözik, ám a bontakozó románcba ez mit sem kavar be.

Az Alias képregény gyűjteményes kiadásának második kötetébe a sorozat 10–21. száma fért bele: két nagyobb, tulajdonképpen egymásra rímelő történet. Jessica mindkettőben azt a feladatot kapja, hogy megtaláljon egy eltűnt lányt, akinek feltehetőleg szuperképessége van. Vérbeli hard-boiled krimi mindkettő: a nyomozás izgalmánál csak a lélektani hatás erősebb. Meg persze a címszereplő pikírt kommentárjai, akár az eseményekről, akár mindennapjainkról.

A legfigyelemreméltóbb mégis a 10. füzet, ez a rövidke történet, amelyben a Hírharsona főszerkesztője, a szuperhősfóbiás, fasisztoid hajlamú J. Jonah Jameson (ő az, akinek Peter Parker eladja a pókemberes fotókat) és Jessica Jones intellektuális párbaját követhetjük nyomon. Az oldalak már egyéni rajzstílusukkal is tüntetnek: nincsenek panelek, a képek inkább statikusak, festményjellegűek, a párbeszédek pedig nem szövegbuborékokban, hanem forgatókönyvszerűen olvashatók. A sztori szinte aktuális: egy, a sajtót saját céljaira használó, hatalmaskodó alak van benne csúnyán megszívatva.

Fordította: Galamb Zoltán. Fumax, 2019, 288 oldal, 7295 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.