Könyv

Anne Frank: Mesék és történetek a Hátsó traktusból

  • Lakner Dávid
  • 2015. március 20.

Könyv

Régi adósságot törlesztettünk ismét, hisz Anne Frank elbeszélései, regénytöredékei közül jó néhányat már a 40-es évek végén kiadtak Hollandiában, de az összes ilyen írást egybegyűjtő kötet is már 1982-ben megjelent. Magyarul most olvasható először az íráscsokor, melynek címe is a II. világháború alatt Amszterdamban bujkáló zsidó kislánytól származik. Ismert: a holland oktatási miniszter ’44-es rádiószózata hatására Anne a korábbi nap­lóit is átdolgozta, tudatosan készült feljegyzései, rövid történetei megjelentetésére. Több írását már rejtőzködése alatt megjelentette volna álnéven, erre viszont már csak halála után kerülhetett sor.

A Mesék és történetek… mutat némi átfedést Anne világhírű naplóival, itt azonban egy külön füzetről van szó, melynek szerkezete, megjelenése is hű a fiatal lány által lejegyzett változathoz. Olyan novellákat, rövid írásokat találhatunk itt, melyek hol Andersen, hol Grimm meséivel mutatnak párhuzamot, legtöbbjükben pedig felbukkan a szabadság eszménye, a természetbe való menekülés és az ég végtelen tágasságában való feloldódás. Egy kibontakozó tehetség szárnypróbálgatásai ezek az írások, melyekben annyi bölcsesség és tapasztalat rejlik, mint kevés más tizenéves írásaiban.

A kötet végén lévő tanulmányok egyikében olvasható: a szertelen, életvidám Anne egyik tanítóját arról kérdezték, képesnek látta-e volna a lányt egy ilyen napló megírására. Ő inkább a komolyabb nővértől, Margot-tól várt volna hasonlót. Itt is végigkövethető, miként vált az eleven kiskamasz érzékeny, szabadságszerető, a körülötte lévő folyamatokat fokozatosan megértő és feldolgozó fiatal írónővé. Abba nyerünk betekintést, hogyan dolgozta át fikciós történetekké mindennapi élmé­nyeit, melyeket egy összeomló, embertelen világban volt kénytelen megélni, mégis annyi optimizmussal, mint kevesen mások.

Fordította: Gera Judit. Park Kiadó, 2014, 288 oldal, 3500 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."