Csillagok útján - Dana Berry: Rendhagyó galaktikus útikalauz

Könyv

Tán nem is akad ember, akit ne érintene meg az éjszakai tiszta, csillagfényes égbolt látványa: van, aki megelégszik az amorf ragyogással, legfeljebb választ egyet-egyet a soros Erzsikének, s van, aki bele szeretne látni a mélységbe - egészen a galaxismagokig és a csillagközi porfelhőkig.

Tán nem is akad ember, akit ne érintene meg az éjszakai tiszta, csillagfényes égbolt látványa: van, aki megelégszik az amorf ragyogással, legfeljebb választ egyet-egyet a soros Erzsikének, s van, aki bele szeretne látni a mélységbe - egészen a galaxismagokig és a csillagközi porfelhőkig. Dana Berry, a sajátosan, viszont kifejezően magyarított mű (eredeti címén: Smithsonian Intimate Guide To The Cosmos) szerzője a NASA csillagásza és űrgrafikusa: tudja, hogyan kell lerajzolnia azt, amiről még a mai szuper űrtávcsövek korában is csak halovány sejtelmünk lehet. Ugyanakkor tisztában van az asztronómia, az asztrofizika, az asztrobiológia eredményeivel, s képes ezt a jó értelemben véve népszerűsítő módon, közérthetően, a rengeteg űrfotó és -grafika segítségével módfelett szemléletesen átadni. Ráadásul a kötet szerkesztése is világos és átlátható: az általános kérdésektől kiindulva mintegy a Földről startol, majd sorra veszi a bolygókat, Napunkat, a Naprendszer külső, alig feltárt terrénumait (Kuiper-öv, Oort-felhő - innen érkeznek a hosszú keringési periódusú üstökösök), majd jön

saját bejáratú galaxisunk,

a Tejútrendszer, annak sötét magja (mely, megerősítve némely ősi legendákat, állítólag tényleg rúdszerű), a szomszédos galaxisok, meg a sötét anyag és a sötét energia - úgy is, mint korunk űrfizikájának legnagyobb talányai. Sok finom észrevétel akad a könyvben, mely mintegy közelebb hozza az olvasót az amúgy is érdekfeszítő tárgyhoz - tudták például, hogy a Merkúron hosszabb egy nap, mint egy év (a legbelső bolygó hamarabb kerüli meg a Napot, mintsem megfordulna a tengelye körül), vagy hogy az Uránusz forgástengelye csaknem egybeesik a keringési síkkal? Dana Berry elemében van akkor is, amikor a Földön kívüli élet esélyeit firtatja, ebből a szempontból rendkívül tanulságos ama általa is leírt eset, amikor (egészen pontosan 1990 decemberében) a NASA ráállította a Földre a Galileo űrszondát, amely sok érdekes adatot összegyűjtött a bolygónkról (már amennyit 55 ezer kilométeres magasságból egyáltalán be lehet gyűjteni), ám az adathalmaz még arra se szolgáltatott egyértelmű bizonyítékot, hogy van-e egyáltalán élet a Földön, arra meg pláne nem, hogy van-e értelmes élet a bolygón.

Amint távolodunk Földünktől, egyre több segítséget nyújtanak a közelmúltban felbocsátott, nagy teljesítményű űrtávcsövek, mint a Hubble-űrteleszkóp vagy a még rejtélyesebb Chandra Röntgen Obszervatórium képei - utóbbi segítségével az űr eddig sötétségben, illetve takarásban lévő pontjairól is lenyűgöző, sokszor szinte félelmetes képeket kapunk. S néha nem is ezek a látványos, nagy teljesítményű projektek szolgáltatják a legérdekesebb, világképünket is befolyásoló adatokat: a világegyetem koráról és egyelőre nehezen megmagyarázható szerkezetéről például először a Wilkinson mikrohullámú anizotropikus szonda révén szerezhettünk tudomást (ha valakit érdekelnének a részletek: a világegyetem négy százaléka atomokból és egyéb, jól ismert korpuszkulákból áll, 23 százaléka sötét anyag, a maradék 73 százaléka pedig sötét energia ohne Darth Vader). Amit pedig csillagbölcsőkről, kozmikus délibábokról (lásd: Einstein-kereszt - érdemes utánanézni!), karambolozó galaxisokról, a közelünkben készülődő szupernóva-robbanásról, leginkább pedig a fekete lyukakról megtudunk, az lélegzetelállító - aki eddig nem értette, mi az a szingularitás, s hogy mi zajlik az eseményhorizonton belül, az ezek után sokkal tájékozottabban néz szembe a témába vágó űrhorrorfilmek rettenetével. A könyv számos érdeme mellett csak néhány (esetleg fordítási) hiba említhető (pl. a 81. oldalon olvasottakkal ellentétben a guanin, az adenin, a citozin és a timin nem fehérje, hanem a nukleinsavakba beépülő egyszerű bázis - ejnye!), így azután bízvást ajánlhatjuk a természettudományok rajongóinak és laikusoknak egyaránt. S az olvasottak, látottak nyomán csak egyet tudunk érteni a lelkes szerzővel: a csillagászat tényleg új aranykorba lépett.

Fordította: Nagy Mária, Nagy György; Scolar/Madison Press Books, Budapest, 2005, 176 oldal, 3900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.