Könyv

Edward Carey: Kicsi – Madame Tussaud életének rémisztő és csodálatos regénye

  • Karafiáth Metta
  • 2020. augusztus 2.

Könyv

„Már nem a felnőtteknek szólnak a mesék, a meséket manapság a gyerekszobában tartják” – csodálkozik a világra Kicsi, e regény főhőse. Csakhogy ez itt nem más, mint vérbeli mese felnőtteknek egy árváról, a későbbi világhírű viaszszobrászról, Madame Tussaud-ról.

A dickensi hagyományokra támaszkodó, ám mai nyelven írt mű Kicsi, azaz Anne Marie Grosholtz életén, illetve a francia forradalom mindennapjain vezet át. Kicsi „önnön keze által” feljegyzett élete lineárisan halad előre, sodródunk vele, egyszerre érezzük át apró örömeit és a benne fokozatosan kibomló, ám folyamatosan letört ambíciókat, a kiszolgáltatottság miatti beletörődést, majd a mégis folyton felhorgadó küzdeni akarást.

Végig benne vagyunk a sűrűben, Párizs, Versaille vagy éppen az angol főváros utcáinak mélyén, azok minden nyerseségével, keresetlen barbárságával, megcsillanó emberi megnyilvánulásaival. Carey láthatóan Párizs bűzös, de öntudatos utcáin érzi magát a legjobban: figurái élnek, habozás nélkül megutáljuk a számító szabóözvegyet, megráznánk Kicsi mesterét, a mulya Curtiust, átérezzük a forradalom hömpölygő embertömegében lakozó páratlan erőt.

A könyvet a szerző saját illusztrációi tarkítják, és a fejezetezés logikája is főhajtás a romantikus regények hagyományai előtt. Carey könyve olyan, mintha diavetítőn át néznénk kedvenc meséinket. Ismerős a keretrendszer, mégis egészen bizsergető és lebilincselő élmény belemerülni, a könyv a műfaj kiemelkedő darabja.

Fordította: Siklós Márta. Európa, 2019, 519 oldal, 4999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).