Elsüllyedt szerző? (Ferencz Győző költő, irodalomtörténész)

  • - banza -
  • 2007. május 31.

Könyv

Magyar Narancs: Mennyiben tekinthető elsüllyedt szerzőnek Kálnoky László?

Ferencz Győző: Vannak kételyeim, hogy Vas, Jékely, Nemes Nagy, Pilinszky neve valóban elevenen él-e a nagyközönség emlékezetében, de az igaz, hogy legalább az irodalmi szakma hivatkozik rájuk olykor. Kálnoky huszadik századi klasszikus. Azonban méltatlan költői sors jutott neki. Õt ugyanis nem kellett elfelejteni. Élete utolsó négy-öt évétől eltekintve neve mindig is lefojtottan élt az irodalmi köztudatban. Hosszú ideig elsősorban műfordítónak tekintették, ami súlyos sértés egy ilyen rangú költőnek. Természetesen kitűnő fordító volt, fordítói életműve is a legnagyobbak mellé emeli. De abban, hogy az irodalmi világ - legalábbis egy része - elsősorban műfordítónak tartotta, volt valami gonoszsággal határos gondatlanság. Hiszen pályája első szakaszán nem azért nem adott ki több önálló kötetet, mert inkább fordítani kívánt, hanem mert ő is - mint oly sok pályatársa - nem vagy csak nagyon ritkán tudott megjelenni. Ennek persze politikai oka volt. A szűk szakma azonban tisztában volt jelentőségével. Élete utolsó éveiben a remek humorú Homálynoky-versekkel aztán hirtelen ismert lett. A kritikusok közül Alföldy Jenő és Csűrös Miklós sokat tett a népszerűsítéséért. Meg kell azonban jegyezni, hogy már a Homálynoky-ciklus előtt is volt egy verse, amely népszerűvé tette, ez pedig a nevezetes műfordítás-paródia, a Shakespeare: XIX. Henrik. Az ötvenes évek végén a Vidám Színpad egyik kabaréműsorában is előadták, rádiófelvétel is készült, nem is egy. A Vidám Színpad felkérte, hogy bővítse ki a paródiát, Kálnoky írt is vagy húsz sort, de elégedetlen volt vele, soha nem adta ki. Várady Szabolcs szerencsére megőrizte a kéziratot, kötetben most jelent meg először.

MN: Vas és Nemes Nagy körül mindig voltak követők, már-már tanítványok. Hogy állt Kálnoky e téren?

FGY: A hetvenes évek végéig nem hiszem, hogy lett volna úgynevezett tanítványa. Noha lett volna mit tanulni tőle, mert a könyvei azt mutatják, hogy csak végsőkig kiérlelt műveket adott ki a kezei közül. Noha mostani gyűjteményes kötete vaskos, nem találhatók benne üresjáratok vagy henyén összecsapott darabok. Még az alkalmi versek is valamilyen többletsúllyal ellátott művek. A hetvenes évek végén, amikor bejelentette, hogy abbahagyja a műfordítást, és belefogott abba az ironikus, groteszk, szabad versben íródott sorozatba, melynek legismertebb része a Homálynoky Szaniszló-ciklus, nos, ekkor támadtak követői. Dedikáltak neki verseket fiatal költők, ezekre majdnem mindig versben válaszolt, de sajátosan fanyar, már-már rendreutasító modorban. Nem hatódott meg egy neki szóló ajánlástól, ha a verset nem találta jónak. Meg kell említeni, hogy Kálnoky a hetvenes évek végén termékeny, versekben is tetten érhető párbeszédet folytatott Tandorival. Tandori valószínűleg felszabadítóan hatott Kálnokyra, de ő is hatott Tandorira. És ha már neveket sorolunk, hadd említsem meg Csengery Kristófot, akinek első verseit Kálnoky mutatta be annak idején, és Lukács Sándort, a színész-költőt, aki mesterének tekintette Kálnokyt.

MN: A kötet szerkesztőjeként hogyan látod a mai esélyeit Kálnoky költészetének?

FGY: Kálnoky utolsó öt évében, különösen a Homálynoky-ciklus miatt igazán népszerű lett. De ez a népszerűség nem tartott sokáig. Halála után néhány éven belül olyan történelmi változások mentek végbe, amelyek a közvetlenül politikai költészetnek kedveztek, majd néhány újabb év után már semmiféle költészet nem számított eseménynek. Gondolhatnánk, hogy ezzel az irodalom végre a helyére került, hiszen épp Kálnoky nemzedéke szenvedett sokat az irodalom átpolitizáltságától. Azt gyanítom azonban, hogy az irodalom, így Kálnoky életműve sem a helyére került, hanem rosszabb helyzetbe, mint amilyen kívánatos lenne. Jelenleg az irodalom a látszat ellenére is nehezen tudja saját hagyományait ápolni. Nekem személyesen nagy siker, hogy ez a kötet megjelenhetett. Ugyanakkor nem éreztem, hogy a könyv megjelenését kitüntetett figyelem kísérte volna. Eddig nem sokan írtak róla, pedig azt reméltem - ezzel hitegettem a kiadót is -, hogy erre aztán felfigyelnek az versolvasók. De a szakma se nagyon kapta fel a fejét.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.