Enciklopédia (Wil Huygen - Rien Poortvliet: A manók)

  • - bund -
  • 2006. november 30.

Könyv

Manók márpedig vannak, ez nyilvánvaló, hiszen tudományosan fel vannak tárva.
Minden, amit tudni kell róluk, megtalálható Huygen leírásaiban és Poortvliet illusztrációiban - vagyis a könyv megjelenése után immár nincs mentség, ha a kíváncsi kölök manóügyi tájékozatlanságon kapja szüleit. Például kik a manók, honnan jöttek? Üssük föl a történelmükről, a hétköznapi életükről szóló fejezeteket, és kérdés nem marad megválaszolatlanul. Évezredek óta közöttünk élnek, mi több, Nagy Károly korában már "letelepedtek és polgárosodtak". A mellékelt térképen nyomon követhető elterjedtségük - ami nekünk, magyaroknak azzal a szomorú felfedezéssel jár, hogy Trianonban manóállományunk több mint kétharmadát veszítettük el. Jelenleg Kismaros és Zebegény térségében, illetve a Balaton-felvidéken fordulnak elő, noha korántsem tömegesen, száz hektáron tudniillik legfeljebb tizenöten vannak. A Kárpát-medencében elsősorban kerti, házi, erdei és esetleg tanyasi manó található, de a kötetből kiderül, hogy léteznek még dűnelakó (kizárólag tengerpartokon), valamint szibériai manók is. Hogyan néznek ki, mivel foglalkoznak? A válaszért újfent forduljunk bizalommal a manológia eme tárházához: felépítésükről, izomzatukról, érzékszerveikről éppúgy kimerítő tájékoztatást kapunk, mint hétköznapjaikról, szerelmi életükről és űzött mesterségeikről. Egy manó 100 éves kora alatt soha nem gondol házasságra, de nincs is miért, mert a nőknek csak 350 éves koruk után kezd szakálluk nőni; és azért sem fontos rohanni, mert vérük szuperadrenalin-tartalma miatt kiemelkedő, khm, teljesítményre képesek 300 fölött is. Az pedig kamu, hogy az akupunktúra kínai agyalmány lenne; ki van mutatva, hogy a manók évezredek óta ezzel gyógyítják például a bokorba gabalyodott borzokat. Bónuszként olvashatunk az alkonyat és az éjszaka más teremtményeiről - tündérekről, koboldokról, házi szellemekről, törpékről, a folyók, erdők, hegyek szellemeiről és uldrákról - is, továbbá kilenc mesét kis hőseinkről.

A kötet lenyűgöző. A szöveg ironikusan komolykodó, ami a felnőtt olvasót ejti rabul azonnal (Takács Márta fordítása remek); a gazdag képanyag humorral és bájjal teli, ami meg a kiskorú családtagot bűvöli el pillanatok alatt. Az összképet az egyébként kisszámú sajtóhiba sem rontja, ámbár amiatt, hogy "érdemelt-e volna", egy magára valamit adó magyartanár feje azonmód lilára vált. Végső soron a tartalomjegyzék hiánya sem zavaró - biztos elvitte valamelyik pajkos kerti manó. Az viszont sehogyan sem fér a fejembe, hogy' a bánatba nem vette észre eddig egyetlen hazai kiadó sem ezt a könyvet - hollandul ugyanis 1976-ban jelent meg először. De sebaj - itt van.

Helikon, 2006, 212 oldal, 4990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.