Könyv

Erdőszelfi – Vándortábori versek

Könyv

„Apu azt mondja, ez a sátor / rá hasonlít, mert ha reggel / felverik, ő is egész nap / összezuhanva gubbaszt.” Milyen kár, hogy ennek az antológiának nem Tóth Krisztina Kempingezése adja az alaphangját! Békés Márta például a „jó fej felnőtt” modorában mesél. A Túlélőtúra alapötlete remek ugyan, talán az tiniinfluenszerek Mi van a táskámban? videói ihlették, csak itt egy kirándulás résztvevőinek csomagjaiba nézhetünk bele. A kísérőtanárok még reálisak, ám amikor a szerző a fiatalokat szólaltatja meg, például Ricsit („Vágod? Kajakra? Rohadtul adom!”), hát az elég kínos. Gáti István verseinél is nehezen eldönthető, hogy kinek is beszél akkor, amikor a nyitóversben a túrázás és a versírás kapcsolatára vonatkozó tapasztalatra hegyezi ki a „poént”, vagy amikor az Ágota néniben álnosztalgiázik. Sokszor problémás az agyon­értelmezés is, Acsai Roland Nagymosása is a túlmagyarázástól lúgozódik ki. Talán a szerkesztők nem merték belőni a megcélzott korosztályt, így kerülhettek egymás mellé kimondottan okos, kerek, akár a mára is reflektáló versek (Hevesi Judit vagy Demény Péter munkái például), illetve rímekkel nehezített gügyögések. Az illusztrációk (Ritter Ottó rajzai) is épp ilyen óvatosak, nem mernek igazán szellemesek lenni, a borítón megjelenő szellem pedig biztosan nem a vándortáborozásé – hiszen inkább a szimpla túrák, hagyományos táborok állnak a kötet fókuszában. Az viszont jó, hogy teret kapnak leíró jellegű versek is, Miklya Zsolt, Kiss Judit Ágnes vagy Szabó T. Anna erős atmoszférájú sorai.

Móra Könyvkiadó 2020,108 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Budapest egyelőre megúszta, nem inkasszálta az államkincstár a számláit

FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után nem sokkal kiderült, hogy a Magyar Államkincstár mégis inkasszálta a szóban forgó 10,2 milliárd forintot. 

A tét már rövid távon is Budapest működésének fenntartása. Bár az állam és a főváros voltaképp 120 milliárd forint elvonásán vitázik, ebből már 10,2 milliárd forint mínusz is kritikus lenne. És hol van még az év vége és a 2026-os költségvetés.

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.