Fájdalmas

Martin James: Dave Grohl - Nirvana, Foo Fighters és egyéb kalandok

  • V. Á.
  • 2012. március 2.

Könyv


Az egykori Nirvana-dobos és jelenlegi Foo Fighters-vezér életét feldolgozó könyv több sebből vérzik egyszerre. Egyrészt Grohl hiába világhíres zenész, messze nem annyira érdekes - mondjuk ki: balhés - figura, hogy kellőképpen izgalmas sztorijai lehetnének egy kétszáz-egynéhány oldalas könyv megtöltéséhez. Grohl inkább csak afféle szeretnivaló mamakedvence, aki a sikeres zenekarai révén bekerült azon rocksztárok közé, akikről igencsak megéri könyvet írni: a borítóra nyomtatott neve miatt a kötetet úgyis megveszik annyian, hogy az több mint tisztességes bevételt produkál a szerzőnek még akkor is, ha a végeredmény fényévekre van mondjuk Lemmy Kilmister, Ozzy Osbourne, Henry Rollins, esetleg Nikki Sixx (magyarul is megjelent) önéletrajzától. Másrészt maga a szerző, az amúgy a Melody Maker újságírójaként tevékenykedő Martin James sem erőltette meg magát. A könyv tökéletesen híján van mindenféle exkluzivitásnak, hiszen korábbi interjúkból összeollózott, néhány belterjes észosztással megfűszerezett tartalmával, valamint több oldalra rúgó hivatkozáslistájával inkább egy dögunalmas egyetemi záródolgozatra emlékeztet, mint egy valódi, saját értékeket is felmutatni bíró könyvre, amiben az igazán érdekes Nirvana-időszakot a szerző ráadásul sikeresen szűkítette le alig néhány oldalra. (A minden nagyobb fejezet elé beszúrt borzalmasan rossz, elcsépelt dobosviccekről, amelyeket a gyengélkedő fordítás még fájdalmasabbá tett, talán most ne is beszéljünk.)

 

A harmadik fekete pontot pedig a könyv magyarországi kiadója, a Silenos kapja, ahol egyrészt még mindig azt gondolják, hogy itthon is jó biznisz odakinn is fércmunkának minősülő, összetákolt életrajzi kötetek kiadása (a Burzum-vezér Varg Vikernesről írt kiadványuknál ráadásul egy norvégos hangzású, álnéven író magyar szerző dolgozatát adták ki erősen megtévesztő fülszöveggel), másrészt a szöveggondozás terén rendkívül komoly problémákkal küzdenek. Súlyos helyesírási hibák, elírások, tárgyi tévedések - a kedvencem a "legendás thrash metál, stoner együttes Kyuss" félmondat, kicsit később pedig azt is megtudhatjuk, hogy a "sötét metálérzés" jellemezte őket - tarkítják ezt a megjelenésében is igénytelen puhafedeles könyvet, amely sajnos semmiféleképpen nem éri meg az árát.

Fordította: Szente Thomas, Silenos, 2011, 248 oldal, 2800 Ft


Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.