Könyv

Finy Petra: Madárasszony

  • - toroczkay -
  • 2012. november 18.

Könyv

A gyerekkönyveiről ismert szerző első regénye egy fiatal nő és elhunyt, madárfétises anyja - valamint közös szerelmük, az erdész - történetét meséli el. Finy lenyűgöző tudással ír rovarokról, állatokról, de nem felejti ki a növényeket sem, sőt a borokról is megtudhatunk ezt-azt. A könyvből árad a középosztálybeli jólét penetráns szaga: a lakásban minden természetes anyagból van, a dohányzóasztalon kis kosárkában kavicsok és a kert termései, mellette színes-szagos citromtorta, és mi kandalló előtt forraltborozunk norvégmintás pulóverben. Valahogy így álmodozhat az, akinek a vidék: kirándulni a Pilisbe. Ehhez már a könyv elején felzárkóznak a szerző édeskés, rosszacska viccei (például: "Száz szónak is begy a vége.") De a szereplők szavai is műviek. Melyikünk mond akár csak gondolatban is olyat: "fene frányán" éreztem magam? Az is furcsa, hogy az idegesítő karakterek néha olyan akció-horror jelenetekbe futnak bele ebben az émelyítő világban, hogy nem kilóg, hanem maga a regény lesz a lóláb. Van egy fejezet, melyben a félbéna apa a szőlőjét zabáló seregélyeket puskával akarja elriasztani, de madárrajongó lánya egy óvatlan pillanatban elfűrészeli a puskacsövet (!), majd a férfi - mert ez nem tűnik fel neki - megtölti a fegyvert, mely végül felrobban a kezében. Dől mindenhonnan a vér, az apa fél szemére megvakul, közben lánya egy ciszternába esik, a félbéna, félvak szülő pedig gyermekét egy kampós csáklya segítségével húzza ki, melyet egyébként sebtiben eszkábált, "egészen elfeledkezve a kirobbantott szeméről".

A borító viszont csodaszép!

Libri, 2012, 320 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.