Könyv

George Mann: Mechanikus London

  • horner
  • 2012. december 29.

Könyv

Már a cím sem az igazi. A regény semmilyen organikus kapcsolatot nem ápol az 1971-es Kubrick-filmmel, ahogy az adaptált Burgess-művel sem. Ráadásul az eredeti cím (The Affinity Bridge - "kapcsolathíd") által jelzett központi elemmel - a szerves és szervetlen anyag közti kontinuum megteremtése és befolyásolása - szöges ellentétben áll, s csak felszínén ragadja meg a képzeletbeli viktoriánus környezetben játszódó történéseket. George Mann kötete kapcsán mintha titkolni igyekeznének, hogy egy sorozat része: immár számos rövid történet, valamint négy regény taglalja a 19-20. század fordulójának 007-es ügynöke, Sir Maurice Newbury és asszisztense, Miss Veronica Hobbes nyomozásait. Csupán a szennycímoldal hátulján jelzik bolhányi betűkkel: "Newbury és Hobbes nyomoz". A sajtóhibák, a regény bal oldalon kezdése, az oldalszámozás stílusa és a borító elsötétítése sem a rutint mutatja. Célszerű lett volna követni az angol kiadás gyakorlatát, és az említett novellákat a regényhez kötni, ugyanis ezek nélkül számos utalás érthetetlen.

Mindezek ellenére a regény kiváló, a fordítás meggyőző. Sikerrel komponálja egybe a gibsoni-stearlingi steampunkot, a doyle-i irodalmi, valamint a misztikus és okkultista szöveghagyományt, sőt, a horror és az akciófilmek világát is bőven megidézi (talán jobban is a kelleténél, én 16 éven felüli olvasóknak ajánlanám a könyvet). 1901 alternatív valóságában - Viktória királynő egy lélegeztetőgépnek köszönhetően még él! - nemcsak gőzhajtású szerkezetekkel taxizhatunk London utcáin vagy óriási léghajók személyi és áruforgalmát bámulhatjuk, de retteghetünk a békés polgárokat zombiszerű gyilkos fenevadakká változtató vírustól, s akkor a mechanikus robotszolgák furcsa viselkedését még nem is említettem. És ezek mind-mind egybekapcsolódnak a detektívmunka során ebben a szórakoztató elbeszélésben.

Fordította: Hudácskó Brigitta. Főnix Könyvműhely, 2012, 268 oldal, 2980 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.