Könyv

Gimesi Dóra: Csomótündér

  • - oil -
  • 2013. június 30.

Könyv

Gimesi Dóra Csomótündér című mesekönyvében a hétköznapi, budapesti helyszínek - a Margitsziget, a Klauzál tér és a Stefánia - tele vannak varázslattal.

Egy angyalföldi tízemeletesben például Jankó, az óriás lakik, aki barátságba keveredik az újonnan beköltöző csillagásszal, és együtt kémlelik az eget - mígnem egy nap Jankó megpillant a távcsőben egy meseszép óbudai óriáslányt, a maga háromszáz ragyogó ablakszemével. Innentől az óriás sóhajtozik, a lift elromlik, csőtörés és egyéb anomáliák keserítik a lakók életét. Nem áruljuk el, hogyan egyesül végül a két torony, de annyit mondhatunk, hogy ez és a többi történet is felettébb fordulatos és humoros, Gimesi - civilben a Bábszínház dramaturgja - biztos kézzel gabalyítja a cselekmény fonalát. Mindegyik mese középpontjában a szerelem áll, de nem ám úgy, ahogy megszoktuk (meglátta, megszerette, ásó, kapa): van itt tündér és ember közti határátlépés, mogorva némber és zsémbes postás váratlan románca, a címadó mesében pedig az 532 éves Csomótündér, akinek feladata, hogy a szerelmesek cipőjét egy életre összekösse, de egy hiba folytán rossz cipőket bogoz össze. Végül minden mese boldog véget ér, mégsem csöpög a cukorsziruptól: szépen, a hét éven felüliek számára átélhető módon szól a boldogsághoz vezető kacskaringós útról, válásról, a szerelemmel együtt járó lemondásról és a halálról is. Mindezt finom humorral árnyalják Gyöngyösi Adrienn - többek közt Seprűsrác, Pipogya és Rakoncátlan Rozi megalkotója - festményei. Kár, hogy csak öt mese fért a kötetbe.

Pagony, 2013, 46 oldal, 2650 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.