képregény

Hellblazer – Káros szenvedélyek

  • - svébis -
  • 2020. február 9.

Könyv

Szegény John Constan­tine-nal jól kibabrált az élet. Nem elég, hogy széles körű népszerűségét egy 2005-ös mozifilmnek köszönheti, amelyben Keanu Reeves némiképp karakteridegen módon keltette életre a címszereplőt, és az eredeti képregényhez közelebb álló, 2014-es tévésorozat – amelyben Matt Ryan alakította a mágikus magánnyomozót – mindössze egy év­adot élt meg, még az első, hazai gyűjteményes képregénykiadás sem igazán telitalálat. Pedig nem sok olyan hős akad a DC-univerzumban, aki a szuper-előtag nélkül is töretlen népszerűségnek örvend, márpedig a láncdohányos, leginkább egy noir-detek­tívre hajazó, modern kori varázsló – kinek fizimiskáját Stingről mintázták – először 1985-ben tűnt fel Alan Moore Mocsárlény-sztorijában, majd 1988-től napjainkig kap újabb és újabb füzeteket, jó ideje már a Vertigo kiadásában. A Fumaxnél megjelent gyűjtemény az első, 1988 és 2013 között futó képregénysorozat 41–46. epizódjait foglalja magába, amely a már korábban említett Constantine – A démonvadász című filmet is ihlette. Jelentős hat rész ez a Hellblazer storyline-jában, szegény John Constantine-nal ugyanis valóban jól kibabrált az élet: hiába élt túl annyi természetfeletti kalandot, úgy tűnik, végül a bagó győzi le. A tüdőrákkal diagnosztizált főhős elindul, hogy gyógymódot találjon a gyógyíthatatlanra, és ahogy mondani szokás, innen szép nyerni. De sajnos ez így nagyon „in medias res”, mivel a korábbi események ismerete nélkül sem az azokra tett utalások, sem a karakter drámája és fejlődése nem értelmezhető igazán.

Fordította: Sepsi László. Fumax, 2019, 160 oldal, 5495 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.