Könyv

Herpy Miklós: Aggházy Károly

  • Csont András
  • 2019. június 30.

Könyv

Igen magas színvonalú, hiánypótló monográfiát tett közzé a 19. század egyik jelentős magyar zongoravirtuózának unokája, aki egyébként csak amolyan amatőr kutató (a szöveget a zenetudós Gombos László gondozta és Bónis Ferenc írt hozzá előszót). Káprázatos illusztrációs anyag, eddig hozzáférhetetlen fényképek, naplók, levelek tömege, kiadatlan dokumentumok sokasága színezi az alcím ígéretét: Egy Liszt-tanítvány élete és kora.

Aggházy ars poetica gyanánt is felfogható mondatai a kor egyik jelentős dekadenséhez, a mára sajnos eléggé elfeledett Justh Zsigmondhoz írt, 1889-es levelében találhatók: „Mi lenne az élet az ő összes reálitásaival az idealizmus nélkül? Tehát daloljunk!”

Depressziós, de némileg mégis bohém szavak Berlinből; még nem annyira kétségbeesettek, mint az 1893-as, immár Budapesten írt levél katatóniája: „Múzsám szárnyai jégcsappá fagytak.”

Pedig pályája rendkívüli ígéretekkel indult: 23 évesen, Liszt ajánlólevelével érkezik Párizsba, ahol azonnal összeáll Hubay Jenővel, a hegedűvirtuózzal, duójuk a szalonok, koncerttermek attrakciója; fellépnek Brüsszelben és Londonban is; előttük az élet.

De amikor Aggházy 1881-ban hazatér és megházasodik, öt gyermeke születik, karrierje megtörik, és élete sebzettsége (válás, új házasság, válás) gyógyíthatatlannak bizonyul: „Hiába Magyarországon lehetetlen valamire menni a magyar embernek!” Halála dátuma szinte jelképes, hiszen a Monarchia végét is jelenti: 1918. október 2.

Rózsavölgyi és Társa, 2018, 227 oldal, 3990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”