Könyv

Jasper Fforde: A Jane Eyre eset

Könyv

Ponyva a javából: alapjában véve krimi, de sci-fiként, fantasyként és romantikus regényként is megállná a helyét, mindehhez pedig még adjunk jó adag humort és iróniát. Fforde könyvében valamiféle alternatív (sőt jövőbeli) múltban járunk, mintha a Sliders egyik átjáróján pottyantunk volna ki. Egy olyan, 80-as évekbeli Angliát kapunk ugyanis, ahol a rendvédelmi erők időugrásokat végeznek, a legnagyobb maffiaharcokat művészettörténeti irányzatok képviselői folytatják, és terrorcselekménynek egy-egy régész szereplő elrablása vagy klasszikus Shakespeare-szonett megcsonkítása számít. Az utcákon Shakespeare-automaták; a háztartásokban klónozókészlet, hogy a házikedvenc dodónkat összerakhassuk magunknak; ráadásul egyes génmanipulált könyvmolyok segítségével turisták lehetünk Wordsworth versében. Az Irodet hű ügynöke lesz a főszereplőnk, Thursday Next, aki a hamis Dickensek lenyomozása helyett a világ harmadik leggonoszabb rosszfiújával kerül szembe. Csalás és ámítás ügyesen csavart valóságtorzítással. Nagy tanulság persze nincs, hacsak a krími háborút háttérszálként felvonultató dörgő pacifizmust nem gondoljuk annak. Helyette azonban az élvezetes meseszövés, az ügyesen összerakott karakterek kárpótolnak. Mindent egybevetve Fforde könyvének egyik legnagyobb erénye, hogy az, ami: a legjobb értelemben vett szórakoztató irodalom, szemenszedett fikció, ahol az irodalom több mint létkérdés.

Fordította: Tóth Tamás Boldizsár. CorLeonis, 2013, 374 oldal, 2990 Ft


Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.