Könyv

Joseph O’Connor: Árnyjáték

  • Karafiáth Metta
  • 2020. október 17.

Könyv

A viktoriánus London utcáit Hasfelmetsző Jack tartja rettegésben, Oscar Wilde-ot két év kényszermunkára ítélik, a Lyceum Theatre két legendás színésze fénykorát éli, a szürke hivatalnok, a visszahúzódó, ám annál ambiciózusabb Bram Stoker pedig nagy magányában papírra veti a Draculát. Joseph O’Connor fikciós elemekkel dúsított, ám valódi alakokon és történeteken alapuló regényében a hősök egymás mellett és egymástól függve, már-már beteges, parazita kapcsolatban élik meg belső késztetéseiket egy szédületes iramban változó közegben.

A regény hármas tagolása a színdarabok felépítésére reflektál. A színház bennfentes világán keresztül látjuk a nők társadalmi szerepének változását, a szexualitáshoz fűződő viszony alakulását, és persze a bonyolult baráti-szerelmi viszonyok szövedékét. Az O’Connornál megszokott belső monológok, naplójegyzetek, korabeli újsághírek egymást váltva vezetnek el egy új, modern, csillogó 20. századba. A huszadikba. A háttérben éledező Dracula pedig mintha a színészlegenda Henry Irving és korának dívája, Ellen Terry, valamint Bram Stoker vérét párhuzamosan szívná; igazi árnyalakként szimbolizálja, hogy a hősök képtelenek önmaguk béklyóit lerázni. Figurája rávilágít a titkok és hasadó személyiségek árkaira, és arra, hogy az öntudat „belőlünk mind gyávát csinál”.

O’Connor érzékenyen és váratlan humorral jeleníti meg a szunnyadó vadságot, s mindegyik szereplője egy külön világ.

Fordította: Falcsik Mari. Helikon Kiadó, 2020, 427 oldal, 4499 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.