Szántó T. Gábor

Kafka és a nyelvek

Kafka 100

  • Szántó T. Gábor
  • 2024. május 22.

Könyv

A Monarchia Prágáját, Franz Kafka környezetét jellemző multietnikus világ a Trianon utáni Magyarországról nézve alig elképzelhető. Kafka fiatalkorában 400 ezer cseh, 10 ezer német és 25 ezer zsidó polgár lakott a városban.

Az utóbbiak leginkább a német kultúrá­hoz kapcsolódtak, de anyanyelvnek a korabeli népszámlálási adatok szerint közülük 14 ezren a cseh nyelvet választották, s 11 ezren a németet. A német lakosság a 19. század végétől, a cseh nacionalizmus erősödésének hatására visszaszorult a városban.

Német, jiddis, cseh

Hermann Kafka, Franz apja anyanyelveként a cseh nyelvet adják meg az irodalomtörténészek, bár egyesek úgy vélik, jiddissel kevert németet beszéltek a családban. Hermann testvérei is német nevet kaptak, és német nyelvű zsidó iskolába jártak Wossekben, majd később, prágai üzletében Hermann – ahogy vevőinek többsége is – leginkább csehül beszélt, és tudomásul vette a cseh nemzeti érzések hangsúlyos megjelenését. Julie Löwy, Franz anyja Poděbradyban magasabb társadalmi státuszú családba született. Tanult dédnagyapa, melankolikus, öngyilkos dédnagymama, tífuszban elhalt nagymama, excentrikus, kivándorló nagybácsik: Julie-t elidegenedettebb, labilisabb rokonság vette körül, mint amilyen a természetes modorú, közvetlenebb apai család miliőjét jellemezte. Kafka a saját én-idegenségét, nyugtalanságát mindenesetre anyai örökségnek tartotta. Julie egyébként valószínűleg cseh iskolába járt és német házitanítója volt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.