Henning Mankell: A piramis

  • - kg -
  • 2010. november 25.

Könyv

Kurt Wallandert nem kell bemutatni. Réges-rég megkezdte működését, a regényidő szerint 1990. január 8-án, egy jeges svéd reggelen autózott ki Ystad városából, és még a hóviharok beálltával autózott bele első történetébe, Az arc nélküli gyilkosba.

Ezt követően pedig még jó néhány regényben felriasztották a kapitányságról érkező hívások. Az olvasó azonban kíváncsi természet, és ha egyszer rákattan egy fakabátra, márpedig Wallander a krimiirodalom egyik legragályosabb rendőre, neki - mármint egy Wallander-fannak - ne jöjjenek azzal, hogy január 7-érõl nincs feljegyzés Kurtról, nem beszélve január 6-áról.

Engedve a jogos követeléseknek, Henning Mankell elölrõl kezdte a bemutatást: a nyolcadik (s akkor még utolsónak szánt) regény megírása után öt hosszabb-rövidebb történetben röpke húsz évet villantott fel Wallander előéletéből. 1969, 1975, 1987, 1988, 1989 - íme, az új bejegyzések, azaz a kölyökkort reklamálóknak továbbra is várniuk kell, de azért a húszas éveiben járó Wallander, amikor 1969-ben először tûnik fel elmorfondírozva a malmői gyenge szélben, még jócskán innen van a rendőri érettségen.

Mankell nem is sietteti, hogy belenõjön a regényekbõl ismert karakterméretekbe: van húsz éve és öt esete arra, hogy kellõképpen megérjen, elhasználódjon, elnehezedjen. Ez alatt az idõ alatt hol rálõnek, hol leszúrják, hol a fogát verik ki, egyszer a gyomrát rontja el, máskor a házasságát, két történet közt valahol a felesége is elköltözik, a lányából felnõtt lesz, míg belõle lassuló középkorú, aki az évek során felszed egy-két szokást, néhány kilót, s gyakran kilátogat örökké zsörtölõdõ apjához. Reggel bemegy dolgozni, este meg haza, szóval semmi faxni - Wallander olyan természetes ütemben, magától értetõdõen kopik el, ami a minõségi regényhõsöknek is sajátjuk.

Fordította: Farkas Tünde. Mérték Kiadó, 2010, 451 oldal, 3490 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.