Könyv

Különben magyar költő vagyok

  • - kg -
  • 2018. április 1.

Könyv

A kortársak egybehangzó beszámolói szerint Radnóti Miklós jelentős minyonfogyasztó volt, ebbéli szenvedélyének a Pozsonyi úti lakhelyétől nem messze eső Kis-Ilkovics cukrászdában hódolt. Tudjuk azt is, hogy ha a költő egy helyett két minyont engedélyezett magának, az akkora luxus volt, hogy be sem merte vallani Fifinek. A levelezésében fájóan kevés utalás esik ezekről a bűnös, kétminyonos esetekről, ám amikor Beck Judit arról ír Radnótinak, hogy ha bemegy a városba, az Ilkovicsnál fogja keresni, akkor egyszer csak felrémlik a titokban luxusminyonozó Radnóti alakja, még ha a tudományos olvasat szerint sokkal inkább a Beck Judittal folytatott szerelmi viszony fontos a levélből. Ezen kívül még 466 levél található a – Radnóti Miklós levelezése I. alcímet viselő, Bíró-Balogh Tamás által szerkesztettkötetben, a költő életének ismertebb epizódjai mind itt sorakoznak a neki címzett és az általa írt levelekbe foglalva, mélyen tisztelt szerkesztők és méltóságos urak, kedves Mikik és drága Miklóskák kezdetű levélepizódokra osztva. Az is itt van, hogy mi ment az Admirál moziban 1941 nyarán, s hogy mi köze ennek a Beck Judit-kapcsolathoz. A ma oly divatos Horthy-korszak áldatlan és egyre gyilkosabb viszonyai éppúgy kiolvashatók a levelekből, mint az irodalmi és privát viszonylatok, és persze ezernyi minyonjelentőségű részlet, például az az érzéki öröm, amit csak egy 25 éves költő érezhet, ha új, Royal Portable márkájú írógépének billentyűin kopoghat. Nagy öröm ez, noha az ifjú írógép-tulajdonos tudja, hogy még sokáig fogja nyögni az érte kifizetett 220 pengőt.

Jaffa Kiadó, 2017, 558 oldal, 5990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.