Könyv

Különben magyar költő vagyok

  • - kg -
  • 2018. április 1.

Könyv

A kortársak egybehangzó beszámolói szerint Radnóti Miklós jelentős minyonfogyasztó volt, ebbéli szenvedélyének a Pozsonyi úti lakhelyétől nem messze eső Kis-Ilkovics cukrászdában hódolt. Tudjuk azt is, hogy ha a költő egy helyett két minyont engedélyezett magának, az akkora luxus volt, hogy be sem merte vallani Fifinek. A levelezésében fájóan kevés utalás esik ezekről a bűnös, kétminyonos esetekről, ám amikor Beck Judit arról ír Radnótinak, hogy ha bemegy a városba, az Ilkovicsnál fogja keresni, akkor egyszer csak felrémlik a titokban luxusminyonozó Radnóti alakja, még ha a tudományos olvasat szerint sokkal inkább a Beck Judittal folytatott szerelmi viszony fontos a levélből. Ezen kívül még 466 levél található a – Radnóti Miklós levelezése I. alcímet viselő, Bíró-Balogh Tamás által szerkesztettkötetben, a költő életének ismertebb epizódjai mind itt sorakoznak a neki címzett és az általa írt levelekbe foglalva, mélyen tisztelt szerkesztők és méltóságos urak, kedves Mikik és drága Miklóskák kezdetű levélepizódokra osztva. Az is itt van, hogy mi ment az Admirál moziban 1941 nyarán, s hogy mi köze ennek a Beck Judit-kapcsolathoz. A ma oly divatos Horthy-korszak áldatlan és egyre gyilkosabb viszonyai éppúgy kiolvashatók a levelekből, mint az irodalmi és privát viszonylatok, és persze ezernyi minyonjelentőségű részlet, például az az érzéki öröm, amit csak egy 25 éves költő érezhet, ha új, Royal Portable márkájú írógépének billentyűin kopoghat. Nagy öröm ez, noha az ifjú írógép-tulajdonos tudja, hogy még sokáig fogja nyögni az érte kifizetett 220 pengőt.

Jaffa Kiadó, 2017, 558 oldal, 5990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.