Magyarságról szóló vándorcirkusz-előadást tervez a százmilliókból az állami íróakadémia

Könyv

A Narancs birtokába került hivatalos terv szerint az idén 700 millióval gazdálkodó Kárpát-medencei Tehetséggondozó Kft. az íróiskolája mellett ösztöndíjakat oszt, könyvkiadót, művészeti portált, irodalmi magazint és digitális könyvtárat alapít, de lesz fesztiválja, vándorcirkusza és zenei tehetségkutatója is.

Korábban kérdeztük az állami íróakadémiát pénzügyeiről és jövőbeli terveiről, válaszokat azonban csak kitartó közadatigénylések sorozata után kaptunk. Így derült fény egy elhallgatott 300 milliós támogatási szerződésre, amit a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Kft. (KMTG) a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel kötött – a 400 milliós, Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) érkező támogatás mellett.

Régóta szerettük volna megtudni azt is, hogy mire kapta az íróakadémia ezeket az összegeket, milyen terveik vannak 2017-re. Végre egy közadatigénylésünk célt is ért, és bár az Emmi korábban nem tartotta magát adatkezelőnek KMTG-témában, most elküldte a támogatási szerződést, aminek melléklete az íróakadémia 2017-es szakmai terve.

Fesztivál, könyvtár, cirkusz

A dokumentumból kiderül, hogy Orbán János Dénesék a forrásokból párhuzamos irodalmi intézményrendszert építenek: kritikaíró-képzést, online irodalmi portált indítanak, könyvkiadót és saját digitális könyvtárat alapítanak, irodalmi ügynökségként képviselik külföldön a tagság érdekeit, többmilliós díjazású pályázatokat írnak ki, de lesz irodalmi fesztiváljuk, a magyarság múltját és jövőjét feldolgozó vándorcirkuszi előadásuk és zenei tehetségkutatójuk is. A régi helyőrséges (és volt századvéges, továbbá a 444 szerint Habony Árpáddal együtt dolgozó) Demeter Szilárd főszerkesztésével pedig saját irodalmi mellékletet adnak ki vidéki napilapokhoz csatolva havonta, később hetente – jó okunk van feltételezni, hogy itt a Mészáros Lőrinc által tulajdonolt megyei napilaphálózatról van szó, ami összesen mintegy 250 ezer példányt ad ki.

OJD

OJD

Fotó: Máthé András

A nagyságrendek érzékeltetése végett: terveik szerint a könyvkiadójuk például idén 70 millióból működik.

Minderről bővebben a Magyar Narancs e heti számában olvashat.

Most viszont járjunk annak a végére, hogy melyik Magyarország legnépszerűbb intellektuális zenekara, és vajon ki tette a Nagycirkuszt a világ legjobb cirkuszává!

Az Emmi a Narancsnak küldött dokumentumban kitakart minden személyes adatot, az esetek többségében jogosan. Viszont a KMTG összművészeti terveinek taglalásakor valamilyen rejtélyes okból kitakarták „Magyarország legnépszerűbb intellektuális” zenekarának nevét, amelyikkel a szöveg szerint „szorosan együttműködik” a KMTG. És kitakarták annak a személynek a nevét is, aki a KMTG-vel a dokumentum szerint szintén együttműködő Fővárosi Nagycirkuszt „a világ legjobb cirkuszai közé” juttatta.

Utóbbi nyilvánvalóan Fekete Péter igazgató és cirkuszminiszter. A Nagycirkusz és a KMTG emlegetett együttműködéséről egyébként nem találtunk nyomot az interneten, de az tény, hogy az egyik oktató, Pál Dániel Levente a cirkusz több produkciójában (Lúdas Matyi, Atlantisz gyermekei) dramaturgként dolgozott.

Az már nem ilyen egyértelmű, hogy vajon melyik zenekart nevezik Orbán János Dénesék „Magyarország legnépszerűbb intellektuális zenekarának”. Ugyanis azon túl, hogy nagy érdeklődéssel hallgatnánk meg, mitől lesz egy zenekar „intellektuális”, elsőre mi a Quimbyre vagy a Kiscsillagra asszociálnánk, csakhogy velük nem működik együtt a KMTG.

Van viszont egy másik tippünk. Egy olyan zenekarról tudunk, ami tágan értelmezve együttműködik a KMTG-vel, ez pedig a Loyal. Ez a zenekar már öndefiníciója szerint is „igazi Kárpát-medencei blues-rock banda”, de az lényegesebb, hogy a beszámolók szerint ők játszottak az akadémia nyári táborában. Persze „az ország legnépszerűbb intellektuális zenekarának” már csak amiatt sem nevezhetők, mert nem népszerűek: lemezük nincs, legnagyobb sikerük eddig az volt, hogy az Anna and the Barbies előzenekaraként turnéztak. (Ugyanakkor nem lehetetlen, hogy a „legnépszerűbb intellektuális zenekar” maga az Anna and…, mert Pál Dániel Levente többször fellépett velük.) Viszont az együttes basszusgitárosa a már említett Demeter Szilárd. Demeter regénye egyébként mostanában jelent meg a Szőcs Géza-féle Irodalmi Jelen gondozásában, a kötet szerkesztője méltatta is a művet a Magyar Idők Orbán János Dénes vezette kulturális rovatában.

A csütörtöki Magyar Narancsból az is kiderül, hogy mennyit szán a KMTG „szakértői és előadói díjakra”, külföldi fellépésre és marketingre.

Figyelmébe ajánljuk