Képregény

Megváltás – A hit zsoldosai

  • Baski Sándor
  • 2020. július 11.

Könyv

Ha toplistát készítenénk a legjobb hazai képregényrajzolókról, minimum dobogó jutna annak a Farkas Lajosnak, akit pár évvel ezelőttig még a műfaj rajongói sem nagyon ismertek. Farkas a pályáját a 90-es években az Uborka című tévéműsorban kezdte, ő tervezte a politikusbábokat, majd grafikusként dolgozott. A gazdasági válság miatt döntött a pályamódosítás mellett, és úgy lett rövid idő alatt a műfaj egyik legnagyobb hazai mestere, hogy mostanáig csak egyetlen munkája jelent meg magyarul.

Farkas a frankofón piacon, az arrafelé különösen népszerű kosztümös-történelmi vonalon találta meg a számítását, és a Megváltás sem lóg ki a sorból. A forgató­könyv­íróként is aktív Nicolas Tackian nem vállalt túl nagy kockázatot a történettel, amellyel sikerült A hét szamuráj westerntoposzát újrahasznosítania: a 12. századi Franciaországban egy visszavonult lovagnak kellene megvédenie a keresztesek terrorizálta falusi közösséget. Ha a cselekmény nem is, legalább a főhős alakja rétegzett; mivel ifjúkorában ő maga is az Úr zászlaja alatt mészárolta a muszlimokat, most a lelkiismeretével is el kell számolnia.

A kosztümös képregény az a zsáner, amelyben a kosztümök és a kulisszák precíz kidolgozása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a hitelesség egyik záloga is. Farkas elvégezte a házi feladatát, korhűségből jelesre vizsgázott, a sablontörténetet pedig kifejező, hús-vér figurákkal és dinamikus akciópanelekkel ütötte fel. Leginkább neki köszönhető, hogy a Megváltás az igényes ponyva kategóriáját bőven kimeríti.

LIBUB Group, 2020, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.