KÖNYVMELLÉKLET

Murakami Haruki: Köddé vált elefánt

  • - benedeksz -
  • 2015. január 4.

Könyv

Ha már Murakami Harukit úton-útfélen Leonardo DiCaprióhoz hasonlítják – előbbi a Nobelt, utóbbi az Oscart nem kapta még meg, noha minden évben az esélyesek között emlegetik –, mondjuk azt, hogy a kötet úgy kezdődik, mintha moziba ülnénk be. Csak itt nem a reklámokat kell kibekkelnünk, hanem előbb az amerikai kiadó előszavát, majd az író – terjedelméhez képest kevéssé informatív – bevezető értekezését arról, hogy ezek az elbeszélések eredetileg amerikai folyóiratokban láttak napvilágot, illetve hogy mekkora élmény a The New Yorkerben publikálni, ami nagyon keveseknek adatik meg. Maga a kötet is előbb jelent meg angolul (két évtizeddel ezelőtt), mint japánul, ennek megfelelően a válogatás nemcsak az író döntését tükrözi, hanem az amerikai piac és irodalmi élet igényeit és elvárásait is. Így tehát, noha a történetek szereplői és helyszínei javarészt japánok, nagyon is globalizált novellák sorakoznak a könyvben. McDonald’sot számos országban ki lehet rabolni (miként azt az egyik elbeszélés főszereplője, egy frissen egybekelt pár teszi), és az is bármelyik feleséggel megeshet, hogy egy tiroli nadrág beszerzése közben döbben rá arra, hogy gyűlöli a férjét. A csupán nagy vonalakban fölvázolt figurákkal megesett sztorik sem feltétlenül hatnak újdonság gyanánt: a szürrealizmussal átitatott méla elesettség és a tartalmatlan, tétova útkeresés mindnyájunk számára ismerős. Az elbeszélői hang az egyes szám első személy ellenére a Murakamitól megszokott módon szenvtelen, a kurblimadárról pedig azóta tudjuk, hogy az író később megint találkozott vele.

A legjobb novellák azok, amelyek női szemszögből láttatják a hétköznapok szürreális egyformaságát. Egyébként ez a válogatás erőteljes edzés, olykor kielégüléshez vezető előjáték a későbbi sikerregényekhez.

Fordította: Nagy Anita. Geopen, 2014, 408 oldal, 3990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.