Könyv

Petrence Sándor: Fagyott pacsirta

  • - urfi -
  • 2013. július 6.

Könyv

Szemfülesebb olvasóink már észrevehették, hogy újabban minden könyvmellékletünkben jut egy-egy oldal a fiatal és/vagy pályakezdő íróknak. Petrence Sándor esetében kérdéses, jogosan kerül-e ide, hiszen az álnév mögött rejtőzhet jól ismert költő is - bár őszintén remélem, hogy nem ez a helyzet. Roppant nyomasztó ugyanis elképzelni, ahogy egy befutott szerző éveken át fáradozik azon, hogy kötetet dagasszon egy százszor hallott, de már elsőre is béna viccecskéből. Jelesül az ún. parasztos beszéd paródiájából. Nem menti a végeredményt az sem, ha ez kezdő író műve, de ebben az esetben megbocsáthatóbb, hogy a sikeren felbátorodva rajta maradt a szeren. Mert a siker nem maradt el: a Parti Nagy Lajos (vagyis Sárbogárdi Jolán) ajánlásával megjelenő kötet versei a legelőkelőbb folyóiratok (2000, Alföld, Holmi, Jelenkor, Kalligram stb.) hírnevét öregbítik. A szerkesztőkkel folytatott levelezések és egy HVG-interjú részletei a könyvbe is bekerültek. Utóbbiban Petrence így nyilatkozik: "mi töb a Kúttúr Palytába es szoktam fel óvasnyi nípi ínekeimbű párat, s fojó iratokba is renceresen kűddök, akik ezeket le es hozzák, míg a szarabbakat is!"

Ez így megy 80 oldalon, 50 versen keresztül. "Bégyulladt fülömbű kócsagok kócsagok / Sűvőccsík szerteszét ha szeretsz bészarok". Ez a kötet messze legerősebb sorpárja. Nem ironizálok, tényleg nincs benne több fele ilyen jó sem, ki is emelte mottónak az amúgy irodalomtörténetileg láthatólag tájékozott szerző. Beszélhetnék a kreált költőfigura megdöbbentő kontúrtalanságáról, a relatíve is gyengébb versek nagy arányáról, a nyakatekertségről és az unalmas ismétlődésekről. De minek. Elég konstatálni a helyzetet: valaki könyvet írt abból, hogy egy kitalált falusi férfi áltájszólásban mondogat jó nagy parasztságokat a dugásról meg a tehenekről. A magyar irodalom pedig ezt a valakit nagy mosollyal keblére ölelte. A hangulat jó.

Prae.hu, 2013, 80 oldal, 2000 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.