Könyv

Sylvia Plath: A mindegy-öltöny

Könyv

Egy puha, bolyhos, vadiúj, mustársárga, végtére is hétköznapi, de különösen tetszetős öltöny a főszereplője annak a magyarul először megjelent mesének, amelyet a modern angol irodalom költője jegyez. Az üvegbúra szerzőjeként ismert Sylvia Plathról aligha a gyerektörténetek jutnak először az eszünkbe, pedig ilyet is írt, ha nem is sokat. Azon talán már kevésbé lepődünk meg, hogy mese­író hangja mennyire távol áll a felnőtteknek szóló műveitől. Ironikus, abszurd mesevilága vágyakozásról, a nagy álom beteljesüléséről, hiúságról és az életünket körülvevő konvenciókról szól, bemutatva egy fura helyen élő nagycsalád semmi kis történetét. A Jólesz család – papa, mama és a hét gyerek – Csücsökváron él. Csak a legkisebb fiúnak, Maxinak nincs még az általános viseletként szolgáló, már nagyon vágyott öltönye. Egy nap azonban a posta különös csomagot hoz. A feladó ismeretlen, a tartalma viszont egy végtelenségig szabható öltöny, ami hosszú dilemmázás és sokszori átszabás után végül mégiscsak a kicsi fiúé lesz. A bugyutaság határát súroló történetet végül az aktuális kedvenc, Dániel András menti meg rajzaival és megjegyzéseivel, plusztartalmat, valószerűtlenül bájos értelmezést adva a szövegnek. És bár a mesében jól hangzó szófordulat, hogy – az öltöny szempontjából (is) – minden mindegy, azért azt rögzítsük, hogy igazából soha semmi sem mindegy. Már hogy a fenébe is lenne az!

Fordította: Rét Viktória. Pagony, 2019, 40 oldal, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A halál sava-borsa

Az űrből jött szörnyek műfajában máig verhetetlenek a banánfejű xenomorfok: savas vérükkel, páratlan ellenálló képességükkel, vérszomjukkal egyszerre keltenek rémületet és csodálatot.

Lépések a vonalon

  • - turcsányi -

A labdarúgásban, segítse immár a legkorszerűbb űrtechnika, ritkák az egyértelmű dolgok, kivált abban a tekintetben, hogy ki a jobb.

Kicsi a világ

  • Kiss Annamária

A játszók melegítenek az öltöző és tornaterem kombinációjából kialakított díszletben. Térdhajlításokat végeznek, szökdécselnek, aztán beállnak a starthoz, eldördül a pisztoly, kezdődik az előadás.

Fájjon Bicskéig

A magyar állam egyre mélyülő diszfunkcionalitása, az 1990 óta nem tapasztalt nemzetközi térvesztés idején Orbán Viktor a hétvégi fideszes dzsemborin azt találta mondani, hogy már nem elég gyurcsányozni, hanem a szakpolitikai vitákat is meg kell nyerni.

Külön utak

A tartományi választások Szászországban és Türingiában a szélsőjobboldali AfD előretörését és az országos kormány­koalíció pártjainak vereségét hozták. A kereszténydemokraták mindkét tartományban csak szélsőbaloldali pártokkal alakíthatnak parlamenti többséggel rendelkező kormányt.

Látlelet

A hosszú várólisták miatt a magánegészségügyet választó betegek abban bíznak, ha fizetnek, szebben beszélnek velük, hamarabb gyógyulnak. Az orvosi műhibaperekkel foglalkozó ügyvédek mást tapasztalnak. A pénz nem helyettesíti az embert.

Szabadon szárnyal a fantázia

Február óta szokatlanul gyenge eredménnyel keresi a Fidesz a fogást Magyar Péteren. Az elmúlt hetekben már az is terjed a pártban, hogy az egész Tisza az ő mestertervük. De azért maradt valami az eddig megszokott lejáratásokból is.

 

Kukázás felsőfokon

Össznépi program lett üres flakonokkal telepakolt szatyrokkal sorban állni a REpont automaták előtt, ezzel együtt pedig megjelent a visszaváltásra épülő biznisz is. Az utcai kukák feltúrása helyett az igazán élelmes vállalkozók a társasházi hulladékgyűjtőkben válogatnak.

 

Szoros meccs lesz

A héten még voksolhatnak a terézvárosiak egy ún. ügydöntő szavazáson arról, hogy tiltva legyen-e a rövid távú szálláskiadás a kerületben. A vállalkozások, szálláskiadók álláspontja világos, a lakosok véleménye azonban nem egyértelmű. És mit fognak szólni az esetleges tiltáshoz a szomszéd kerületek?