Sziget az áramlatban (Az Island Records 40 éve)

Könyv

1959-ben Jamaica fővárosában, Kingstonban egy 22 éves fehér fiatalember, Chris Blackwell száz mai angol fontnak megfelelő összeggel beszállt a karibi szigetország születőben lévő lemeziparába. A kiadó, melyet megalapított, azóta fogalom.
1959-ben Jamaica fővárosában, Kingstonban egy 22 éves fehér fiatalember, Chris Blackwell száz mai angol fontnak megfelelő összeggel beszállt a karibi szigetország születőben lévő lemeziparába. A kiadó, melyet megalapított, azóta fogalom.

Tavaly a Motown ünnepelte, hogy 1958-ban Detroitban Barry Gordy 800 dollárt fektetett a fekete zene jövőjébe (MaNcs, 1998. augusztus 13.), idén az Island van soron. Bőven akad párhuzam a két kiadó történetében - persze eltérés is; a legalapvetőbb: az Island idejekorán felvette a fehért is katalógusa színskálájára -, de a lényeg ugyanaz: ha jó fülhöz üzleti érzék társul, az eredmény aranyban (úgymint kápé, úgymint aranylemez) jelentkezik. Nem ördöngösség, mégse sikerül mindenkinek, aki lemezkiadónak nézi magát a tükörben.

*

Tán Chris Blackwell sem emlékszik rá, hogy pár évvel a kezdet után védencei kisebbfajta felforgató tevékenységbe keveredtek a vasfüggöny mögött, konkrétan a Kisstadionban, pedig így történt. 1966-ot írtak (+/- egy év eltéréssel). Akkoriban még nem ejtették útba Budapestet lépten-nyomon külföldi sztárok, annál nagyobb szám volt, ha idefújt egyet a szél. Az Islandet valami láthatatlan szál köthette a Magyar Hanglemezkiadó Vállalathoz és az Országos Rendező Irodához, mert nemcsak koncertezett itt a Spencer Davies Group, hanem Qualiton címkével, 20 Ft-os áron kislemeze is megjelent, rajta a Gimme Some Lovin´ és a Sittin´ And Thinkin´, még azt is ráírták: "(angolul)". A korát megelőző marketing és a magyar ifjúság krónikus kiéheztetettsége jóvoltából mindenki a Kisstadionba igyekezett. Millie Small kezdett, fekete bőrű énekesnő, éles fejhang, egy instant világsláger (My Boy Lollipop), majd jött a Spencer Davis Group, nekik a Gimme Some Lovin´ mellett még legalább három friss örökzöldjük volt (Keep On Running, Somebody Help Me, I´m A Man), ami elég is egy estére, mégis csalódást okoztak annak, aki tudta, hogy kéne megszólalniuk ezeknek a dögös kis rhythm & bluesoknak, mert a zenekar énekese, Steve Winwood tizenéves korát és fehér bőrét meghazudtolóan érett, "négeres" hangon énekelte őket - lemezen. Itt azonban valami cserejátékos próbálta helyettesíteni. Nem közölték, miért nem jött (talán már otthagyta Spencer Davist; nem sokkal később, a Traffic élén járt a Kisstadionban, újólag igazolva az Island és a magyar szervek jó munkakapcsolatát). Akárhogy is, a Spencer Davis Group felajzotta a tömeget, hazafelé egyesek ablakbeverésre és kukaborogatásra vetemedtek, lovasrendőrattak lett a vége. Némelyek szerint ekkor kezdődött a rendszerváltás.

*

Mindez azonban már az Island Records fényes napjainak része, egyelőre Kingstonban vagyunk, 1959-ben. Ekkortájt kezdte hazai előadók lemezeit kiadni a ma már legendás producerként számon tartott Clement "Sir Coxsone" Dodd és Arthur "Duke" Reid. Ebbe vágott bele Chris Blackwell is, egyszerre két márkanévvel: R & B volt a rhythm & blues lemezeket megjelentető cége neve, az Islandet (melynek ötletét Alec Waugh regénye, az Island In The Sun adta) a jazznek tartotta fenn. A korai r & b-kislemezeken helyi ki mit tud?-ok felfedezettjei jutottak szóhoz, mint Owen Gray vagy Wilfred "Jackie" Edwards (aki később slágerekkel látta el a Spencer Davis Groupot) és a kubai születésű Laurel Aitken, aki Boogie In My Bones című dalával megalapozta az Island üzleti sikereit, ´59-ben tizenegy hétig vezette a jamaicai rádió slágerlistáját, s Angliában is jól fogyott. Az első Island-nagylemez a CB 22-es katalógusszámot viselte (ennyi idős volt a cégtul.), Lance Haywood zongorázott és Ernest Ranglin gitározott rajta: előbbi egy Montego Bay-i szállodában szórakoztatta a jenki turistákat, innen az album címe (Lance Haywood At The Half Moon Hotel), utóbbi Coxsone stúdiójában dolgozott, övé lett a CB 23-as album (Guitar In Earnest), a szóló- és basszusgitár megújítójaként tisztelik Jamaicában, a minap hallottam két számot az In Search Of The Lost Riddim című, ´98-as albumáról, zseniális, ahogy Afrikával randevúzik, be kell szerezni az egészet.

A Boogie In My Bones angliai sikere döntő lépésre ösztönözte Chris Blackwellt: 1962-ben, immár menő jamaicai producerként, áttelepült Londonba, s ott is elindította az Islandet. Ráérzett a keresletre: Prince Buster kivételével egyetlen korabeli jamaicai producernek, kiadónak sem volt angliai képviselete, a nagy számban érkező karibi bevándorlók között senki nem terjesztette a hazai zenét. Gyakorlatilag az Island ölébe hullott a piac. Blackwell ingázott, tudta, mi történik Jamaicában, mire érdemes figyelni - és fordítva, aki akart valamit, őt kereste, ő lévén az angliai kapcsolat. Ki volt ez találva.

*

Jamaicában pedig az a csekélység történt, hogy mire a Fats Domino-féle boogie egyenletes, kalimpálós ritmusa szép fokozatosan fölvette a már eredendően jamaicai zenének számító ska jellegzetes, szinkópás bicegését, az ország 1962-ben elnyerte függetlenségét. Ez felvillanyozta a népeket, nem mintha a mindennapokban bármi is alapvetően megváltozott volna, de ez mégsem akármi, napfényesen optimista slágerekbe kívánkozott. A trinidadi Lord Creator (arrafelé ilyen szerény művésznevet viseltek a muzsikusok, mint a Teremtő Úr) calypsóba foglalta a procedúrát, tárgyalásostul, népszavazásostul (Independent Jamaica), Derrick Morgan pedig az egyik első igazi ska-slágerrel köszöntötte a függetlenséget (Forward March).

Mindezek az Islandnél jelentek meg, és természetesen utat találtak Angliába is. 1963-ban az Island már közel száz kislemezt dobott piacra. Blackwell emellett létrehozott két leányvállalatot is: Black Swan címkével jamaicai producerek (Coxsone, Duke Reid és a kínai származású Leslie Kong) ska-terméséből adott ki, Jump-Up címkével pedig a többi karibi sziget zenéiből csemegézett. A skát szinte megtestesítő Skatalites vagy a Justin Hinds & The Dominoes mellett már fel-feltűntek nála a reggae leendő csillagai - Robert (tehát még nem Bob) Marley, Jimmy Cliff és Freddie "Toots" Hibberttel az élén a Maytals -, jóllehet maga a stílus még ki sem alakult, pár év, mire annyira lelassítják a ska tempóját, hogy új nevet kell adni neki.

Blackwell 1963-ban létrehozott egy harmadik leányvállalatot is Angliában: Sue U. K. címkével olyan amerikai rhythm & bluest és soult szabadított rá a brit piacra, amelyért megvadult a londoni klubok közönsége, viszont nem volt brit terjesztőjük. Az első kiadvány Inez és Charlie Fox slágere, a Mockingbird volt, amint Blackwell meghallotta, New Yorkba repült, s megállapodott a számot megjelentető Sue Records tulajdonosával, Juggy Murrayvel (sz. Henry Jones), az első fekete üzletemberek egyikével, aki Amerikában lemezt adott ki. Ellenállhatatlan zenéket köszönhettek az angolok a Sue-nak: Harlem Shuffle (Bob & Earl), Barefootin´ (Robert Parker), Stormy Monday Blues (Little Joe Cook néven énekelte Chris Farlowe, a későbbi Colosseumból).

Jött 1964. Blackwell úgy gondolta, kezdhetnének valamit Barbie Gaye régi amerikai rhythm & bluesával, a My Boy Lollipoppal: Ernest Ranglin producerként megbolondította egy kis skával, Millie Small elénekelte, vették, mint a nyalókát, máig összesen hétmillió példány kelt el belőle világszerte. Az Island jövője pénzügyileg bebiztosíttatott, csak elrontani lehetett volna. Nem rontották el.

*

Amikor 1964-ben Millie Smallt turnéztatta Nagy-Britanniában, Blackwell egy birminghami pubban kiszúrt egy névtelen bandát - pontosabban Rhythm & Blues Quartet volt a nevük, amit egy másik fantáziátlan, de legalább személyes névre cseréltek: Spencer Davis Group. A következő két évben a Spencer Davis Group a brit r & b élvonalában foglalt helyet, s mint említettük, tiszteletét tette nálunk is. Amúgy ez volt az Island által szerződtetett első fehér brit zenekar.

Ettől kezdve legalább három szálon futott a kiadó története. Behoztak amerikai r & b- és soul- gyöngyszemeket, otthon voltak a reggae-vé fejlődő jamaicai színtéren, és több, olykor érintkező irányzat felkarolásával érdemeket szereztek a brit rock felnőtté válásában: itt keménykedett a V.I.Ps néven kezdő Spooky Tooth, majd a Free, a Bad Company, a Mott The Hoople és a cég első amerikai zenekara, a Mountain. A progresszív rock nagyágyúi közül itt startolt a Jethro Tull (övék az Island első brit Nr 1 albuma: Stand Up), a Renaissance és a King Crimson. Itt működött Steve Winwood Spencer Davis Group utáni zenekara, a Traffic, a brit folk-rock alapegyüttese, a Fairport Convention (benne Richard Thompson gitáros és a 31 évesen ´78-ban elhunyt énekesnő, Sandy Denny), s az ír folkzenekarok ásza, a Chieftains, az énekes-dalszerzők közül John Martyn, Nick Drake (26 volt, mikor ´74-ben meghalt; ha több olyan is van a tarsolyában, mint a Cello Song, az én emberem) és Cat Stevens (muzulmán hitre tért). Innen jutott ki Woodstockba az Incredible String Band, itt vette fel a Rod Stewarttól ismert Sailing eredetijét a Sutherland Brothers. A 70-es években itt hozta divatba a divatot a Roxy Music, itt dolgozott szólóban Brian Eno, Bryan Ferry, John Cale és Robert Palmer. Itt kezdték olcsó válogatásalbumokon köztudatba dobni az új neveket - de bármilyen presztízse volt a cégnek (a rózsaszín Island-címke eleve garantálta a lemez minőségét a folk- és prog-rock hívei szemében), nem lehetett mindenki az övék, a Led Zeppelinre például nem volt elég pénzük.

A 70-es évek derekán elaludt az új előadókra vadászó részleg (sem a punk, sem a ska revival képviselői nincsenek a cég dicsőségtábláján), aztán felébredtek: ´79-ben Island-színekben szállt fel a B-52´s, és tért vissza Marianne Faithfull, ´80-ban szerződtették Grace Jonest és a U2-t, ´83-ban Tom Waitst, ´84-ben eszméletlen nagyot kaszáltak a Frankie Goes To Hollywooddal, ´87-ben Steve Winwood (Higher Love), a U2 (Joshua Tree) és a klip-manökenekkel hódító Robert Palmer (Addicted To Love) jóvoltából.

Négy évtized Island-esszenciájából, mai füllel, a progresszív rock tűnik legmulandóbbnak: nagy nekibuzdulások közepette éppúgy hiányzik belőle az őskorszak kincseinek archív bája, mint az örökérvényűség érzete, ami a népi gyökerekből táplálkozó folk-rock vagy reggae jobbik felében megvan.

*

Ha szabad használni a zenebizniszben a csoda szót, akkor az Island reggae-katalógusára bátran - nem az, hogy mindenki itt volt/van, aki számít, de majdnem, és aligha akad még egy lemeztársaság, amely ennyire lefedné a műfaj történetét, a legelső ska-bakugrásoktól a legfrissebb dancehall-rohamokig.

A 60-as évek vége felé, ahogy a ska reggae-vé lassult, a jamaicai zene kezdte kinőni Jamaicát és az angliai bevándorlók köreit. Instrumentális számok (Harry J´s All Stars: Liquidator), szerelmes melódiák (Paragons: The Tide Is High; biztos sokan ismerik a Blondie-tól, de az eredetit kell hallani... fel nem foghatom, hogy került bele az a hegedű, de elolvadok tőle), és némely jamaicaiak vallási nézeteiről elgondolkodtató slágerek (Desmond Dekker: Israelites; az első reggae Nr 1) jelezték az áttörést, Island-lemezeken. Chris Blackwell 1971-ben filmproducerré léptette elő magát, a The Harder They Come máig kultusz, főhőse, Jimmy Cliff olyan népszerű lett, hogy évekbe tellett, mire Bob Marley - akit ´71-ben szerződtetett Blackwell - a harmadik világ első szupersztárjaként leelőzte. S míg Jamaica kifogyhatatlanul ontotta a hamisítatlan hazait - Lee "Scratch" Perry, Toots & The Maytals, Burning Spear, Max Romeo, Inner Circle (a néhai Jacob Millerrel), Junior Murvin, Gregory Isaacs, Augustus Pablo, Thirld World, Dillinger (a ´76-os Cokane In My Brain igazi bomba) -, az Island elkapta a brit reggae legjavát is (Aswad, Steel Pulse, a Virgintől átjött Linton Kwesi Johnson dubköltő, csak a Misty In Roots maradt ki a szórásból). 1978-tól működött a bahamai Nassauban az Island nagyon kellemes és korszerű stúdiója, ahol a 80-as években parádés felvételek készültek Sly & Robbie közreműködésével (Grace Jones, Black Uhuru), de jutott jamaicai felfedezés a 90-es évekre is (Chaka Demus & Pliers, Buju Banton, Beenie Man).

*

Az Islanden belül Chris Blackwell specializált labelekben gondolkozott. 1973-ban Mango néven hoztak létre egyet jamaicai, majd afro zenék kiadására (a nigériai King Sunny Adé volt az első, őt követte Salif Keita, a 90-es években Baaba Maal, Angelique Kidjo, Ismael Lo). ´88-ban az Island terjesztési szerződést kötött a Delicious Vinyl Los Angeles-i hip-hop-kiadóval (így tudhatják magukénak Tone Loc sikereit) és a 4th & Broadwayjel (így kerül ide Eric B. & Rakim, a Disposable Heroes of Hiphoprisy, William Burroughs és Tricky), később a Death Row/Interscope-pal (így az övék 2Pac Shakur is).

Ám az alapító ekkor már nem érezhette annyira magáénak a céget, mint valaha. ´89-ben ugyanis 300 millió dollárért eladta a PolyGramnak, s ezután alkalmazottként igazgatta. Bár a 90-es években is voltak nagy fogásaik - PJ Harvey, Cranberries (szép dalt írtak az őket szerződtető Denny Cordell halálára), Orb, PM Dawn, Stereo MCs, Dru Hill, Talvin Singh -, s persze az évfordulón csak a szépre emlékeztetnek, de az elképzelhető súrlódások vége az lett, hogy ´97-ben elváltak útjaik; a hivatalos közlemény szerint békésen. Nem hivatalosan úgy hírlett, a főnökség elégedetlen az Island eredményeivel. Azóta a PolyGram beolvadt a Seagram (whisky, üdítők stb.) Universal nevű szórakoztatóipari birodalmába, Chris Blackwell pedig új céget gründolt: az IslandLife a jamaicai turistaparadicsom pénzzé tétele mellett filmben és zenében utazik (Ziggy és Bob Marley, Ernest Ranglin, Baaba Maal, kapcsolat a Muzsikást is terjesztő Rykodisc/Hannibal kiadóval).

Az Island Records és az IslandLife internetes site-jai összeköttetést kínálnak, egyúttal közlik, nincs közük egymáshoz. A jubileum évében szent a béke, csak ünneplés van, csábító kiadványok útján. Kijött egy antológiasorozat - Ska´s The Limit (1959-1964); Rhythm & Blues Beat (1964-1969); Acoustic Waves (1968-1975); Electric Currents (1967-1975); Reggae Roots (1972-1995) -, egy mai és régi ska-nagyságokat összehozó válogatás - Ska Island - és néhány retrospektív - Grace Jones: Private Life: The Compass Point Years; Tom Waits: Beautiful Maladies; Lee Perry: Arkology; Sandy Denny: Gold Dust; Linton Kwesi Johnson: Independant Intavenshan; Eric B. & Rakim: Paid In Full: The Platinum Edition; Marianne Faithfull: A Perfect Stranger. Ezen rajta van a Szomorú vasárnap is, Seress Rezsőtől, vigadjunk hát.

Szőnyei Tamás

Köszönet Oláh István (Universal Music) segítségéért; az Island Records ünnepi címe: www.island40th.com

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.