Film

A hiány

Julia von Heinz: Kincs a múltból

  • 2024. december 17.

Kritika

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Gyilkos humora abból eredt, hogy magában lezárta ezt a történetet: a Soát is, Magyarországot is, mert különben nem tudott volna tovább élni. Akárcsak Edek, Lily Brett ausztrál(lá lett) írónő valóságos, személyesen átélt eseményeken alapuló (magyarul nem olvasható) regényének és a belőle készült filmnek hőse, tulajdon apukájának alteregója, egy nemrég megözvegyült férfi, akit 46 év után úgy kell elrángatni New Yorkból szülőhazájába, Lengyelországba, azon belül is Łódź-ba. Kizárólag már középkorú, túlsúlyos, nem csak szerető anyja elvesztését, de egy válás gyötrelmeit is éppen feldolgozó, az éle­tét kudarcok soraként megélő, s ennek magyarázatát a múltban kereső lányát, Ruthie-t megvédendő hajlandó utazni Edek – nem engedi el egyedül a negyvenhez közelítő nőt a még mindig veszélyesnek vélt országba, és amikor már ott vannak, még az utcán kóborolni sem. Pedig a kommunista diktatúra rombolása utáni ki­ábrándító rendszerváltás. a ’91-es lengyel valóság annyira nyomasztó, hogy antiszemitizmusra még az antiszemitáknak sincs energiájuk. Egyéb fóbiái is vannak a mindig vicces, laza és barátságos öreg­úrnak: vonatra nem száll, inkább taxival megy szülővárosába (120 kilométer), és kiköti, hogy az Oświęcim nevű településre (további 227 kilométer úgyszintén taxival) nem hajlandó betenni a lábát. Kényszeresen menekül a múlt elől, míg lánya éppen felfedezni igyekszik azt, ugyancsak kényszeresen. Neki a nácizmus és a haláltáborok tanulmányozására szűkül érdeklődése, olyan számot tetovál testére, amilyennel a koncentrációs táborok rabjait jelölték meg, és nem engedélyezi magának a boldogságot: házassága az őt úgy, ahogy van elfogadó férfival a gyermekvállalás kizárása miatt ment tönkre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.

Szétestek

Scholz kancellár vereséggel végződött bizalmi szavazása megnyitotta az utat a februári előrehozott választások felé. A szélsőséges pártok megerősödése miatt az új, várhatóan kereszténydemokrata kancellárnak mégis össze kell majd fognia az eddig kormányzó szociáldemokratákkal.

A békére még várni kell

Szűk két hét leforgása alatt az Észak-Szíriából induló iszlamista felkelők bevették Damaszkuszt. Az utolsó órákban orosz titkosszolgálati segítséggel Moszkvába menekült Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt. Távozásával legalább fél évszázados történet ért véget – de még inkább az I. világháború után kialakított gyarmati rendszer egyik utolsó közel-keleti eleme változott meg – végérvényesen.