Film

A hiány

Julia von Heinz: Kincs a múltból

  • 2024. december 17.

Kritika

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Gyilkos humora abból eredt, hogy magában lezárta ezt a történetet: a Soát is, Magyarországot is, mert különben nem tudott volna tovább élni. Akárcsak Edek, Lily Brett ausztrál(lá lett) írónő valóságos, személyesen átélt eseményeken alapuló (magyarul nem olvasható) regényének és a belőle készült filmnek hőse, tulajdon apukájának alteregója, egy nemrég megözvegyült férfi, akit 46 év után úgy kell elrángatni New Yorkból szülőhazájába, Lengyelországba, azon belül is Łódź-ba. Kizárólag már középkorú, túlsúlyos, nem csak szerető anyja elvesztését, de egy válás gyötrelmeit is éppen feldolgozó, az éle­tét kudarcok soraként megélő, s ennek magyarázatát a múltban kereső lányát, Ruthie-t megvédendő hajlandó utazni Edek – nem engedi el egyedül a negyvenhez közelítő nőt a még mindig veszélyesnek vélt országba, és amikor már ott vannak, még az utcán kóborolni sem. Pedig a kommunista diktatúra rombolása utáni ki­ábrándító rendszerváltás. a ’91-es lengyel valóság annyira nyomasztó, hogy antiszemitizmusra még az antiszemitáknak sincs energiájuk. Egyéb fóbiái is vannak a mindig vicces, laza és barátságos öreg­úrnak: vonatra nem száll, inkább taxival megy szülővárosába (120 kilométer), és kiköti, hogy az Oświęcim nevű településre (további 227 kilométer úgyszintén taxival) nem hajlandó betenni a lábát. Kényszeresen menekül a múlt elől, míg lánya éppen felfedezni igyekszik azt, ugyancsak kényszeresen. Neki a nácizmus és a haláltáborok tanulmányozására szűkül érdeklődése, olyan számot tetovál testére, amilyennel a koncentrációs táborok rabjait jelölték meg, és nem engedélyezi magának a boldogságot: házassága az őt úgy, ahogy van elfogadó férfival a gyermekvállalás kizárása miatt ment tönkre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.