A rövid, forma és hangnem tekintetében sokszínű szövegekben helyüket és az érvényesülés lehetőségeit kereső kamaszokról, kiegyensúlyozott és boldog életről álmodozó fiatal felnőttekről, meghasonlott, a hatalom által bedarált forradalmárokról olvashatunk, akiknek történetein keresztül saját szorongásainkra, küzdelmeinkre és kudarcainkra ismerhetünk.
Buktatókkal teli pálya ez. Nem mindegy például, hogy kiket próbál megszólítani egy ilyen válogatás. Egyes szövegek a társadalom széles rétegeit érintő kiszolgáltatottságról, az elnyomás hétköznapokba is beférkőző dinamikáiról, vagy éppen a befolyással rendelkezők végtelen arroganciájáról szólnak, mások a „kvótakérdés” egy-egy megosztó, radikálisan eltérő, jobb- és baloldali, konzervatív és liberális értelmezését tematizálják. A válogatás szerzői kivétel nélkül ráéreztek arra, hogy mikor érdemes más szemüvegén keresztül szemlélni bizonyos élethelyzeteket, és mikor kell következetesen kiállni személyes meggyőződések és értékválasztások mellett.
Már a könyv első novellája is arra törekszik, hogy az avatóünnepségek és a falunapok ízléstelenségeinek szórakoztató leírásain túl azt is bemutassa, hogy a két kistelepülést összekötő új útszakasz bizonyos értelemben valóban lehet Kulcs a nagyvilághoz. Czakó Zsófia írásához hasonlóan árnyalt szöveg Mécs Annáé is, amelynek formálódó világnézetű gimnazista elbeszélője egy szoborra akasztott maszk révén először szembesül azzal, miként lehet empátiával tekinteni egy olyan tiltakozó akcióra, amelyet egyébként zsigerből elutasítunk. Harag Anita Messenger-üzenetekben meséli el egy szétszakíthatatlannak gondolt barátság fokozatos leépülését, miközben az akadémiai világ és nagyvállalati struktúrák különbségeivel is számot vet. Rojik Tamás fiatal pályaelhagyó pedagógusának története igyekszik nem Kiragadott példák mentén beszélni a közoktatás rendszerszintű problémáiról, míg Luka Klára novellájában naplótöredékek révén követhetjük nyomon, ahogy egy formabontónak induló politikai mozgalom szervezői között kibontakozó párkapcsolatot teljesen átalakítanak a közéletet uraló szexista berögződések.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!