Film

A szellemek ereje

Erica Tremblay: Fancy Dance

  • - turcsányi -
  • 2024. július 17.

Kritika

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

1969-ben ő is ott volt, amikor az egyesült törzsek képviselői elfoglalták az Alcatraz-szigetet – ő volt a szóvivőjük. Aztán a Berkeley egyetemmel együttműködve elindított egy éjszakánként sugárzó rádióállomást, a Free Alcatrazt. A megszállás közel két évig tartott – a kormány nem teljesítette az indiánok követeléseit. Johnny Lobo (polgári nevén John Trudell) ezután az American Indian Movement elnöke lett (elődjét épp mozgalmi tevékenysége miatt zárták börtönbe), s ebbéli mandátumát egészen 1979-ig viselte. 1979 februárjában Johnny Lobo Washingtonban, a Capitolium lépcsőjén felgyújtotta a nemzeti lobogót (anno még a magyar tévé is beszámolt erről), másnap viselős feleségére, három gyerekére és anyósára rágyújtották a házukat a Duck Valley-i rezervátumban, az ajtókat kívülről rájuk zárták, mind meghaltak. A rendőrségi vizsgálat szerint a tűz merő véletlenségből ütött ki, de ezt körülbelül senki nem hitte el.

Johnny Lobo már 1979-ben Jackson Brownenal zenélt (sűrű éve volt), s ebbéli – nem is sikertelen – karrierjét a későbbiekben sem adta fel, nálunk protest songnak nevezték az olyan dalokat, amelyeket ő írt és énekelt. Nem adta fel, még akkor sem, amikor már a film felé fordult (bár nyilván mondhatnánk úgy is, hogy Hollywood fordult őfelé). 1989-től jó néhány filmben játszott, volt köztük komoly költségvetésű stúdiófilm, számos indie mű, de még Hallmark-sorozat is (ez itt a kötelező fanyalgás helye, de az Álomőrzők korántsem érdemtelen munka), vagy mondok jobbat, benne volt egy Steven Segal-filmben is, a Lángoló jégben. Általában önmagának valamelyik verzióját adta, indián jogvédőt, vietnami veteránt, rádiós disc jockey-t vagy éppenséggel szellemet… Johnny Lobo 2015-ben adta fel a rákkal, az alkohollal és a szeretett hazájával folytatott nyomorúságos küzdelmét. Johnny Lobo egy legenda, akiről dalokat írtak; Johnny Lobo szelleme máig ott van minden, de minden indián filmben – a jobbakban jobban látszik, de átsuhan a gyengébbeken is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”