Film

A szellemek ereje

Erica Tremblay: Fancy Dance

  • - turcsányi -
  • 2024. július 17.

Kritika

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

1969-ben ő is ott volt, amikor az egyesült törzsek képviselői elfoglalták az Alcatraz-szigetet – ő volt a szóvivőjük. Aztán a Berkeley egyetemmel együttműködve elindított egy éjszakánként sugárzó rádióállomást, a Free Alcatrazt. A megszállás közel két évig tartott – a kormány nem teljesítette az indiánok követeléseit. Johnny Lobo (polgári nevén John Trudell) ezután az American Indian Movement elnöke lett (elődjét épp mozgalmi tevékenysége miatt zárták börtönbe), s ebbéli mandátumát egészen 1979-ig viselte. 1979 februárjában Johnny Lobo Washingtonban, a Capitolium lépcsőjén felgyújtotta a nemzeti lobogót (anno még a magyar tévé is beszámolt erről), másnap viselős feleségére, három gyerekére és anyósára rágyújtották a házukat a Duck Valley-i rezervátumban, az ajtókat kívülről rájuk zárták, mind meghaltak. A rendőrségi vizsgálat szerint a tűz merő véletlenségből ütött ki, de ezt körülbelül senki nem hitte el.

Johnny Lobo már 1979-ben Jackson Brownenal zenélt (sűrű éve volt), s ebbéli – nem is sikertelen – karrierjét a későbbiekben sem adta fel, nálunk protest songnak nevezték az olyan dalokat, amelyeket ő írt és énekelt. Nem adta fel, még akkor sem, amikor már a film felé fordult (bár nyilván mondhatnánk úgy is, hogy Hollywood fordult őfelé). 1989-től jó néhány filmben játszott, volt köztük komoly költségvetésű stúdiófilm, számos indie mű, de még Hallmark-sorozat is (ez itt a kötelező fanyalgás helye, de az Álomőrzők korántsem érdemtelen munka), vagy mondok jobbat, benne volt egy Steven Segal-filmben is, a Lángoló jégben. Általában önmagának valamelyik verzióját adta, indián jogvédőt, vietnami veteránt, rádiós disc jockey-t vagy éppenséggel szellemet… Johnny Lobo 2015-ben adta fel a rákkal, az alkohollal és a szeretett hazájával folytatott nyomorúságos küzdelmét. Johnny Lobo egy legenda, akiről dalokat írtak; Johnny Lobo szelleme máig ott van minden, de minden indián filmben – a jobbakban jobban látszik, de átsuhan a gyengébbeken is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.