Film

A szellemek ereje

Erica Tremblay: Fancy Dance

  • - turcsányi -
  • 2024. július 17.

Kritika

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

1969-ben ő is ott volt, amikor az egyesült törzsek képviselői elfoglalták az Alcatraz-szigetet – ő volt a szóvivőjük. Aztán a Berkeley egyetemmel együttműködve elindított egy éjszakánként sugárzó rádióállomást, a Free Alcatrazt. A megszállás közel két évig tartott – a kormány nem teljesítette az indiánok követeléseit. Johnny Lobo (polgári nevén John Trudell) ezután az American Indian Movement elnöke lett (elődjét épp mozgalmi tevékenysége miatt zárták börtönbe), s ebbéli mandátumát egészen 1979-ig viselte. 1979 februárjában Johnny Lobo Washingtonban, a Capitolium lépcsőjén felgyújtotta a nemzeti lobogót (anno még a magyar tévé is beszámolt erről), másnap viselős feleségére, három gyerekére és anyósára rágyújtották a házukat a Duck Valley-i rezervátumban, az ajtókat kívülről rájuk zárták, mind meghaltak. A rendőrségi vizsgálat szerint a tűz merő véletlenségből ütött ki, de ezt körülbelül senki nem hitte el.

Johnny Lobo már 1979-ben Jackson Brownenal zenélt (sűrű éve volt), s ebbéli – nem is sikertelen – karrierjét a későbbiekben sem adta fel, nálunk protest songnak nevezték az olyan dalokat, amelyeket ő írt és énekelt. Nem adta fel, még akkor sem, amikor már a film felé fordult (bár nyilván mondhatnánk úgy is, hogy Hollywood fordult őfelé). 1989-től jó néhány filmben játszott, volt köztük komoly költségvetésű stúdiófilm, számos indie mű, de még Hallmark-sorozat is (ez itt a kötelező fanyalgás helye, de az Álomőrzők korántsem érdemtelen munka), vagy mondok jobbat, benne volt egy Steven Segal-filmben is, a Lángoló jégben. Általában önmagának valamelyik verzióját adta, indián jogvédőt, vietnami veteránt, rádiós disc jockey-t vagy éppenséggel szellemet… Johnny Lobo 2015-ben adta fel a rákkal, az alkohollal és a szeretett hazájával folytatott nyomorúságos küzdelmét. Johnny Lobo egy legenda, akiről dalokat írtak; Johnny Lobo szelleme máig ott van minden, de minden indián filmben – a jobbakban jobban látszik, de átsuhan a gyengébbeken is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A messzi káosz

„Mi ez az utazás nevű dolog? Miért nem hagyjuk abba idővel? Hát sosem nő be a fejünk lágya?” – tette fel ezt a három költői kérdést a szerző 2014-ben, utazós blogjának utolsó bejegyzésében.

Egy macska, egy lótusz

Egyiptommal és a fáraókkal krimitől a sorsjegyen át egészen a bútordarabokig bármit el lehetett adni már 100–150 évvel ezelőtt is. Az egyiptománia kutatása viszonylag fiatal terület, általában egyiptológusok vagy régészek, történészek foglalkoznak a témával, mellékprojektként. A fogalomba bármely egyiptomi motívum felhasználása beletartozik úgy is, hogy a kontextus teljesen független az egyiptomi kultúrától.

Futott két kört

A békemisszió a béke ügyét sajnos, és reméljük egyelőre, nem vitte mérhetően előre utolsó, múlt heti bejelentkezésünk óta, pedig azóta Kijiv, Moszkva és Hszi Csin-ping után Washingtont és az akkor még ép fülű Trump elnökjelölt urat is megjárta Orbán Viktor.

Visszacsatolás

Amikor Antall József a választási sikerének valahai eufóriájában azt találta mondani, hogy ő lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke szeretne lenni, nagyot dobbant a nemzeti szű, vagy lélek. Hogy pontosan mire gondolt a felhevült költő, azt éppenséggel soha nem fogjuk megtudni.

„Mit írtál, szakácskönyvet?”

Bár már négy kötetet jegyez – egy beszélgetőkönyvet és több színpadi adaptációt –, még mindig zavarba ejti, ha írónak nevezik. Az Örkény Színház színészével a legújabb novelláskötete, a Kevert kapcsán így elsősorban az írásról beszélgettünk.

Zsákban futás a pálya mellett

Csák János helyét vette át az európai parlamenti és önkormányzati választás másnapján. Nem a lehengerlő víziók embere, inkább igyekvő háttérmunkás. Kérdés, hogy ez mennyi ideig lesz elég az életben maradáshoz.

„Egy dobásunk van”

Még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a 2017-ben nagy lendülettel indult párt szereplése az idei júniusi választásokon. Tompos Márton 3,7 százalékos pártot vesz át, ígérete szerint valami teljesen újat fognak kipróbálni.

Sarkadi utca, Berlin

Egy egész utcát uralt Berlinben az a prostituáltakat dolgoztató Békés megyei banda, amelynek tagjait emberkereskedelem miatt ítélte súlyos fegyházbüntetésre és vagyonelkobzásra a Gyulai Törvényszék.

Van az a pénz

Mészáros Lőrinc az idén annyi pénzt vehetett ki osztalékként a cégeiből, hogy az már a magyar állami költségvetésben is szemmel jól látható tétel lenne. A közbeszerzések csupán ebben az évben is sokmilliárdos osztalékokat fialtak más NER-közeli vállalkozóknak is.

Dódzsó a backstage-ben

Tinédzserként, nyelvtudás nélkül ment ki szerencsét próbálni Amerikába, és ma már az egyik legnépszerűbb metálzenekar, a Five Finger Death Punch vezetője. De nemcsak erről beszélgettünk vele, hanem a dzsúdzsucúról, a háborús veteránokról és a járműmániájáról is. Az interjú mintegy 95 százaléka angol nyelven zajlott.