Színház

Kapupánik

Kovács D. Dániel: [ESCAPE] – A Donkihóte-projekt

Kritika

A mai fiatalok már nem tudják mi az élet, se háborújuk, se békéjük, kapálni se tudnak, csak ülnek a számítógép előtt. Gyenge, menekülő generációt szült a korábbiak feszített, izzadságos munkája, elkényeztették őket. Az ilyenekből nem lesznek ’56-os hősök.

Valóban. Korunk társadalmi struktúrái nem csúcsosodnak forradalmakba, azt sem tudjuk, melyik felkelés mögé kéne beállnunk. Ha a klímaváltozás elleni tüntetésre elmegyünk fél 7-re, 8-ra már ott tudunk lenni a családi erőszakosoknál, de korán le kell lépni (a biciklis opció tehát ugrott, csak meg ne tudják a klímások), mert Japánnal van konferencia másnap. A munkahelyünket meg nem lehet otthagyni, hiszen a család büszke ránk, mi vagyunk az egyetlenek az unokák közül, akik a bölcsészdiploma ellenére is saját albérletbe tudtak költözni. Akárcsak az álmainkat, a lázadásainkat is egyedül éljük meg, azon verve le az egész nyamvadt generációs szorongásunkat, akit elérünk: magunkon.

A Donkihóte-projekt főhőse is ebből a fojtogató miliőből menekül – mint oly’ sokan, akiknek a nehéz drogok nem hozzáférhetők – a videójátékba. A Cervantes művét több száz évvel későbbre helyező darab sokkal kevesebbet változott, mint azt bevallani szeretnénk. Hősünk megígérte, hogy be fogja fizetni a villanyszámlát, márpedig, ha ő ezt mondja, akkor valószínű, hogy meg is teszi. De előtte még játszik egyet, ennyi megengedhető, hiszen most veszítette el a munkáját, borzalmas főnöke pedig ellopta tőle az évek óta dédelgetett, korszakalkotó tervét az online oktatásról. A valóság azonban hamar befurakszik a világába. Megérkezik a barátnője, aki láthatóan nem először fejezi ki elégedetlenségét a „felnőni képtelen” férfival szemben. Ha mindez nem lenne elég, a lány ráadásul terhes… Hősünk tehát válaszút elé érkezik, vajon szembenéz-e a való világgal és beáll a megtört kisemberek sorába, vagy nagy lesz ott, ahol még lehet nagy: a képzeletében.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.