Kiállítás

Fülsértő csönd

Kritika

DJ Palotai – Palotai Zsolt emléke

Ez a rövid idő alatt is bejárható tárlat a 2023 novemberében váratlanul elhunyt Palotai Zsoltnak, vagyis DJ Palotainak állít emléket. A kiállítás anyagát egy képzőművészeti installáció, kétvitrinnyi relikvia, valamint néhány felnagyított fotó, a hozzájuk tartozó kísérőszövegek és Budapest bulitérképe alkotják. Bár a megnyitó napján számos DJ közreműködésével gazdag zenei program egészítette ki az állandó kiállítás és a Hangdóm előterének a mosdó melletti sarkában berendezett tárlatot, a bő másfél hónapon át látogatható emlékpontnál innentől néma csönd fogadja az érdeklődőket. Ez már csak azért is furcsa, mert a Zene Háza kiállításai általában igyekeznek interaktívan, a hangzó zene élményén keresztül bemutatni tárgyukat. Jelen esetben azonban egészen érthetetlen, hogy Palotainak, az egyik legnagyobb hatású magyar lemezlovasnak és zenei szerkesztőnek a jelentőségét éppen a zene közvetlen bevonása nélkül próbálja tárgyalni a kiállítás.

Az épület legalsó szintjére vezető csigalépcsővel szemben, a fehér falak egyikén Palotai karrierjének legfontosabb eseményeiről és fordulópontjairól olvashatunk. A lemezekkel és a zenével való gyerekkori ismerkedés, az olimpiai bajnok labdarúgó és játékvezető apa utazásainak köszönhetően egyre gyarapodó lemezgyűjtemény, valamint az első bulik is szóba kerülnek, miközben a kiállítás koncepciója is kirajzolódik, ami elsősorban a Tilos az Á és a Tilos Rádió indulására, valamint a DJ Cadikkal (Séfel Pál) közösen szervezett Rewind partykra fókuszál. Innen nézve időben visszafelé indulunk el, a bevezetőtől jobbra ugyanis Lajos Edit Beat című installációja látható, amely a Rewind bulik szórólapjaiból formáz egy hatalmas hanghullámot. A tárlat ezen eleme reflektál a legerőteljesebben és a legkreatívabb módon a kilencvenes és kétezres évek popkultúrájának művészeti ágakon és műfajokon átívelő kapcsolódásaira. Az eredeti flyerek felhasználásával készült látványos alkotás visszaadja a korszak klubéletének sokszínűségét, rámutat a zene és a képzőművészet inspirációs kölcsönhatásaira.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?