Lemez

Haikuk a Glissotarra

Váczi Dániel Glissonic Trió: Urobo

Kritika

Merész és frappáns, csupa fricska és hangszálka, könnyed, szellemes és elgondolkodtató Váczi Dániel triójának új lemeze.

A zenekarvezető jellemző szerénysége éles kontrasztban áll bátorságával, amellyel az alapokig képes meghaladni a zenélés szokásos módjait: a bevett skálák, de még a hangkészlet is a dekonstrukció tárgya. Váczi hasonlíthatatlanul egyéni módszerének gyökerei talán abban rejlenek, hogy előbb volt biológus, aztán lett zenész, miközben a természettudományos gondolkodást sem vágta sutba, továbbá az is, hogy előbb hegedült, aztán szaxofonozott.

Váczi Dániel zenekara általában a „jazz” skatulyába kerül, ami annyiban indokolt, hogy improvizatív – bár sok más zenében is van érdemi rögtönzés. Közelebb járunk a lényegéhez, ha kortárs zenének gondoljuk és értjük, abban is többször van már improvizáció, mint az utóbbi századok európai zenetörténetében. De a Váczi-trió a műfaji kritériumokat is figyelmen kívül hagyja. Új, harmadik sorlemezén háromféle darab szerepel. Az első a hagyományos értelemben vett kompozíciók előadása. A második egy gondolati mag, egy nem teljesen lekottázott ötlet kibontása, életre keltése, a harmadik pedig a teljesen kötetlen, semmilyen formai vagy más tartalmat előzetesen meg nem fogalmazó vagy akár csak körülíró, szabad rögtönzéses játék.

Ezzel el is érkeztünk a 2025 legelején megjelenő lemez címéhez: Urobo. Ez a zenekarvezető találmánya, egy kísérleti fázisban lévő logikai játék, amelyet lehet egyedül a gép ellen, de társasjáték formájában is játszani – mindig tizenkét lépésben. Többféle változatban is kifejlesztették, próbaverziója elérhető a neten is. A központi helyen szereplő track – az LP-n a második oldal nyitószáma – jó alkalom a trió bemutatására. Pozsár Máté, aki zongorán, Rhodes-on és analóg szintetizátoron játszik, egy hosszabb akusztikus zongoraszólóval indít többféle, egymásba kapcsolódó témát, a lemez talán leginkább hagyományos stílusban megfogant részeként.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.

Szétestek

Scholz kancellár vereséggel végződött bizalmi szavazása megnyitotta az utat a februári előrehozott választások felé. A szélsőséges pártok megerősödése miatt az új, várhatóan kereszténydemokrata kancellárnak mégis össze kell majd fognia az eddig kormányzó szociáldemokratákkal.

A békére még várni kell

Szűk két hét leforgása alatt az Észak-Szíriából induló iszlamista felkelők bevették Damaszkuszt. Az utolsó órákban orosz titkosszolgálati segítséggel Moszkvába menekült Bassár el-Aszad elnök a családjával együtt. Távozásával legalább fél évszázados történet ért véget – de még inkább az I. világháború után kialakított gyarmati rendszer egyik utolsó közel-keleti eleme változott meg – végérvényesen.