Koncert

Kiszámolós

Ed Sheeran

Kritika

Ha Ed Sheerannek van harminc kamionja, hat pengető alakú óriáskivetítője, öt saját fejlesztésű looper pedálja a forgószínpad öt különböző pontján, és 135 percet játszik – saját állítása szerint – nagyjából 70 ezer embernek, akkor hány keringős lüktetésű balladát játszhat el?

Maradjunk annyiban, hogy sokkal kevesebbet, mint amennyit végül eljátszott. Az angol énekes-gitáros 2019-es szigetes fellépése után az első önálló magyarországi koncertjét adta szombat este, és bár szépen megtöltötte a Puskás Arénát, akadtak pillanatok, amikor közönség és előadó látványosan nem tudott mit kezdeni egymással.

A hivatalosan 2022 óta futó Mathematics Tour tulajdonképpen Ed Sheeran első életműturnéja, amely közel másfél évtizedes pályájára, valamint az ebben az időszakban megjelent, címükkel egy-egy matematikai jelhez kapcsolt sorlemezének anyagára épül. Az ír felmenőkkel rendelkező, vörös hajú utcazenészből lett szupersztár tündérmeséje százezreket kápráztatott el az elmúlt években. A különösebb zenei képzelőerő vagy újító szándék nélkül születő, könnyen fogyasztható, tehát jól eladható dalai témájukat tekintve sosem akartak túllépni az alapérzelmeken, nagyjából rendszeres időközönként megjelent albumain pedig mindig akadt legalább egy, de olykor több olyan szerzemény is (Don’t, Shape of You, Bad Habits stb.), amelyek aztán hónapokig szólhattak a rádiókból a világ minden szegletében – anélkül, hogy bárkit is zavartak volna. A budapesti koncertműsor is elsősorban ezekre a slágerekre épült: jól átgondolt biztonsági játékot láthattunk és hallhattunk. Így a matekos koncepcióból kilógó, tavaly ősszel meglepetésszerűen kiadott Autumn Variations című lemezről például egy dal sem fért a repertoárba. Nagy kár, ugyanis a The National gitárosaként ismert Aaron Dessnerrel közösen jegyzett felvételek között néhány valóban őszinte és érdekes ötlet is felfedezhető.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.