Koncert

Kiszámolós

Ed Sheeran

Kritika

Ha Ed Sheerannek van harminc kamionja, hat pengető alakú óriáskivetítője, öt saját fejlesztésű looper pedálja a forgószínpad öt különböző pontján, és 135 percet játszik – saját állítása szerint – nagyjából 70 ezer embernek, akkor hány keringős lüktetésű balladát játszhat el?

Maradjunk annyiban, hogy sokkal kevesebbet, mint amennyit végül eljátszott. Az angol énekes-gitáros 2019-es szigetes fellépése után az első önálló magyarországi koncertjét adta szombat este, és bár szépen megtöltötte a Puskás Arénát, akadtak pillanatok, amikor közönség és előadó látványosan nem tudott mit kezdeni egymással.

A hivatalosan 2022 óta futó Mathematics Tour tulajdonképpen Ed Sheeran első életműturnéja, amely közel másfél évtizedes pályájára, valamint az ebben az időszakban megjelent, címükkel egy-egy matematikai jelhez kapcsolt sorlemezének anyagára épül. Az ír felmenőkkel rendelkező, vörös hajú utcazenészből lett szupersztár tündérmeséje százezreket kápráztatott el az elmúlt években. A különösebb zenei képzelőerő vagy újító szándék nélkül születő, könnyen fogyasztható, tehát jól eladható dalai témájukat tekintve sosem akartak túllépni az alapérzelmeken, nagyjából rendszeres időközönként megjelent albumain pedig mindig akadt legalább egy, de olykor több olyan szerzemény is (Don’t, Shape of You, Bad Habits stb.), amelyek aztán hónapokig szólhattak a rádiókból a világ minden szegletében – anélkül, hogy bárkit is zavartak volna. A budapesti koncertműsor is elsősorban ezekre a slágerekre épült: jól átgondolt biztonsági játékot láthattunk és hallhattunk. Így a matekos koncepcióból kilógó, tavaly ősszel meglepetésszerűen kiadott Autumn Variations című lemezről például egy dal sem fért a repertoárba. Nagy kár, ugyanis a The National gitárosaként ismert Aaron Dessnerrel közösen jegyzett felvételek között néhány valóban őszinte és érdekes ötlet is felfedezhető.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Az egyedüli boldogság

  • Balogh Magdolna

A dán írónő (1917–1976) bő öt évtizeddel ezelőtt befejezett, 1967 és 1971 között írt ön­életrajzi trilógiája azt az utat mutatja meg, ahogyan egy szegény sorsú, munkáskörnyezetben felnőtt lányból ismert és népszerű, számos díjjal kitüntetett szerző válik.

A vasutasok kérték

Talán Stephenson óta nem fordult elő, hogy egy működő vasúttársaság arra biztatta volna utasait, hogy ne vegyék igénybe a szolgáltatásait.

Magyar western fűnyíróval

Ha azt mondom, vásári bábjáték, azt mondod, Vitéz László. És persze Kemény Henrik. A műfaj magyarországi történetének meghatározó alakjai máig ott állnak minden, e hagyományt követő előadás mögött.

Veszélyes álmok

  • Eörsi Mátyás

Mire gondol az olvasó, ha azt hallja: „Zöld, biztonságos, versenyképes”? Vagy ezt: „Helyreállítás, erő és a hovatartozás érzése”? Esetleg ezt: „Együtt. Ellen­álló. Európa.”?

A digitális iktatás csodája

Ahol ellenzéki vagy civil vezetés váltja a kormánypárti polgármestert és közgyűlési többséget, történhetnek fura dolgok októberig. Gárdonyban például több száz millió forint elköltéséről döntött a távozó fideszes csapat.

Szemünk fénye

Drámai létszámhiány mellett működnek a pedagógiai szakszolgálatok. A szakemberek feladata, hogy a segítségre szoruló gyerekeket támogassák, ehhez képest sok esetben a munka része a valódi problémák elkendőzése. A vesztes pedig a gyerek.

Szembenézve a hajszárítóval

A kormány szívesen látna minél több esőztetőt a magyar rónán, főleg ilyen aszályos időszakban. A vízügyesek és a gazdák egy része viszont átalakítaná a csatornarendszert, hogy helyben maradjon a víz, és a folyók árhullámával fel lehessen tölteni a talajt. A Beregben kipróbálták, működik.