Kiállítás

Kiterjesztett küzdelem

Hongkong – A zavargások története

  • Erdei Krisztina
  • 2022. július 27.

Kritika

Korábban a brit korona fennhatósága alá tartozó, majd a 20. század végén kínai szuverenitás alá került Hongkongról rendszeresen hallottunk híreket 2019-ben. Bár az ott élők a váltáskor ígéretet kaptak rá, hogy addigi jogaikat továbbra is biztosítják, s a követő két évtized egyáltalán nem volt konfliktusmentes, azért mindig sikerült békés eszközökkel visszaverni a szabadságjogokat érő támadásokat.

Egészen 2019 februárjáig, amikor a különleges igazgatású terület hatóságai lehetővé akarták tenni, hogy a bűnügyek gyanúsítottait kiadhassák Kínának, ahol rendszeresen megsértik az eljárási protokollt – e törvénytervezet váltotta ki a hatalmas, kezdetben békés tiltakozássorozatot. Somogyi Sára, Vincze Márton és Bácsfai Gábor, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem volt hallgatói mindezzel személyesen is szembesültek, amikor 2019 őszén ösztöndíjjal Hongkongba érkeztek a helyi City Universityre.

A kiállítás az ott eltöltött idejükről szól. A kulturális különbségek, egzotikusnak tűnő részletek megtapasztalásán túl az egyetemisták önkéntelenül is részeseivé váltak e hatalmas tüntetéssorozatnak. A modern, decentralizált társadalmi mozgalmak összefogásán alapuló tiltakozások rengeteg embert mozgattak meg, többségében fiatalokat, akiknek a vezető nélküli, dinamikus fellépése sikeresen szólította meg a városban élőket. A kiállítás képei, videóanyagai és a mindezt összefoglaló kiadvány szubjektív merítéssel ugyan, de sok szempontból izgalmasan egészítik ki azokat a vizuális anyagokat, amelyekkel a média felületein találkozhattunk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).