Könyv

Pillanatképek

Révész Sándor: Húzzuk a keresztünk

  • B. I.
  • 2022. április 20.

Kritika

Az 1905–2018 közötti időszak 21 magyarországi parlamenti választását dolgozta föl Révész Sándor publicista, történész, a HVG rendszeres szerzője legújabb kötetében. Az anyag eredetileg a Jelen című hetilapban jelent meg, az utolsó fejezet idén márciusban.

Ezek a körülmények – az aktuális országgyűlési választásig tartó választástörténeti sorozat egy kormánykritikus közéleti médiumban – óhatatlanul kijelöltek egy markáns értelmezési keretet: mégpedig a történelmi eseményeknek a ma eseményeivel való direktebb megfeleltetését. Többnyire az egyes részek bevezető sorai is ezt sugallják. „A választások előtt összefogtak az igen különböző nézeteket képviselő, de az országnak egységesen demokratikus jövőt ígérő ellenzéki pártok, hogy legyőzzék a legyőzhetetlent: az előző évtized választásain kétharmados többséget szerzett, rég­óta uralkodó, a parlamentáris rendszert szétverő, az ellenzék kiiktatására törekvő, az abszolutizmus irányába tartó kormánypártot. Mindenhol a legesélyesebb ellenzékit indították, és egységesen az ő támogatására szólították fel híveiket.” Vagy: „Az ország jelentős többsége készen állt rá, hogy leváltsa a régi úri elitet, és Magyarországot közelítse Nyugat-Európához. Ezt a többséget kellett kisebbségbe szorítani. Sikerült.” Vagy: „A Moszkvától Lisszabonig, Rómán és Berlinen át létrejött totalitárius pártállami rendszereken alapult volna az »új Európa«, a »bátor ifjú reformerek Európája«, melyhez Gömbös Gyula csatlakoztatni kívánta Magyarországot. Az 1935-ös választáson ehhez kívánt »nemzeti egységet« teremteni, tagadva az összes többi párt, vagyis a többpártrendszer létjogosultságát.” Ezek az áthallásos, és ezért hatásos leadek rendre azzal kecsegtették a választások közeledtével egyre érdeklődőbbnek feltételezett olvasót, hogy a régi választások tapasztalatai által többet tudhat meg 2022-ről is. (Az alcím – Izgalom, dráma, tragédiák és bohózat – kitalálása túl sok időt nem vehetett igénybe.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.