Tévésorozat

Semmi sem magánügy

Viszály: Capote és a hattyúk

Kritika

A Reggeli a Tiffanynál (máshol: Álom luxuskivitelben) és a Hidegvérrel ünnepelt szerzője élete utolsó évtizedeiben mesterművén dolgozott. A soha el nem készült, Answered Prayers című mű nyomán Capote és az ihletet adó nők a New York-i elit kulisszái mögé viszik a sorozat nézőit.

Az FX 8 részes sorozatát leginkább az elviselhetetlen szó jellemzi. Elviselhetetlen figurák: Capote, a társasági hölgyekből álló köre és szinte minden ismerősük, ahogy valamennyiük élete is kibírhatatlan. A pazar jelmezeket és díszletet folyamatos dohányfüstbe és alkoholgőzbe burkolják (utoljára a Dallasban ittak ennyit), hogy valahogy mégis elviseljék ezt az egészet. Esetleg elegáns apró szelencékből kapkodják a Baby Valiumot vagy bármi más elérhető gyógyszert. Az 5. résztől kezd összeállni a kép, ám az időben kissé szabadon szökdécselő események végül teljesen átcsúsznak az álmok, hallucinációk vagy az irodalmi alapanyag világába, ami meglepő módon tisztább képet ad.

A korona amerikai párdarabjának is tekinthető Viszály című sorozat 2017-es első évadának a középpontjában Joan Crawford és Bette Davis évtizedeken át húzódó ellenségeskedése állt. Az eredeti tervek szerint a második szezon Károly és Diana válását dolgozta volna fel, ezt azonban viszonylag hamar elvetették. Helyette Capote-t szemelték ki, valamint az őt a New York-i elit köreibe emelő asszonyokat. A hattyúknak becézett hölgyek egyaránt rokonságban állnak Az aranykor újgazdagokat megvető, turnürös hölgyeivel, a Szex és New York-os Carrie Bradshow-val és barátnőivel, a Lila akác köz született feleségeivel és a hatalmas kis hazugságokat rejtegető modern feleségekkel és anyákkal. Ahogy a most tradwife-nak nevezett trend kvázi retró háziasszonyt alakító influenszereivel is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”