Tévésorozat

Új tetkó a szív alatt

Bupkis

  • SzSz
  • 2023. december 6.

Kritika

Joe Pesci 1999-ben, nem sokkal a Halálos fegyver negyedik része után jelentette be visszavonulását.

Többé-kevésbé tartotta is szavát: 2006-ban ugyan beugrott barátja, Robert De Niro filmjébe (Az ügynökség), négy évvel később pedig feltűnt Helen Mirren oldalán egy drámában (Országúti bordély), de a 2000-es évek óta tényleg távol tartotta magát a kamerától. Az elmúlt években két ember miatt mégis visszatért a nyugdíjból: az egyik természetesen Martin Scorsese, akinek Nagymenőkjéért korábban Oscart kapott, majd Az írért (2019) meg egy újabb jelölést. A másik Pete Davidson komikus, akit a legtöbben csak a big dick energy (BDE) kifejezés használatának a bajnokaként ismernek.

Davidson stand-uposként kezdte a pályáját, majd Judd Apatow, az elsősorban férfiaknak szóló harsány komédiák (40 éves szűz; Felkoppintva) pápája karolt a hóna alá: producerként ő ajánlotta be a Kész katasztrófa című vígjátékba, amelyben egy olyan srácot alakított, aki befüvezve megbotlott a bongjában, ezért kórházba került. A film férfi főszereplőjének, Bill Hadernek köszönheti, hogy húszévesen, minden idők egyik legfiatalabbjaként bekerült a több mint 40 éve futó legendás szkeccsműsorba, a Saturday Night Live-ba (SNL). Elsősorban ebben ismerte meg őt a világ, ahol testhezálló módon általában marihuánát szívó, felelőtlen, nagypofájú alakként tűnt fel, s ez a szerep szép lassan rá is égett. Egyik visszatérő figurája Chad, a jóképű, de buta srác, aki minden nőt levesz a lábáról; ez azért állt különösen jól neki, mert a való életben is valahogy mindig mutatós partnerekkel tűnt fel (Ariana Grande, Kate Beckinsale, Margaret Qualley, Kaia Gerber), így egy idő után már nem is komikus volt elsősorban, hanem bulvárhős, akinek méreteit a címlapon találgatják az újságok; innen ered a BDE kifejezés is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.