Könyv

Valóra vált álom

Turbucz Dávid: Horthy Miklós – A haditengerésztiszt

Kritika

Az utókor korántsem elfogulatlan emlékezetében Horthy Miklós zömmel Magyarország kormányzójaként él, aki többnyire fess altengernagyi egyenruhában feszít, esetleg fehér lován léptet. Tette is mindezt 24 és fél éven keresztül, egy tengerrel nem bíró ország („király nélküli királyság”) államfőjeként.

S nem is minden alap nélkül viselte az egyenruhát: 1918-ban még ő lehetett a Monarchia tengeri hadiflottájának utolsó főparancsnoka, aki ráadásul az I. világháború egyetlen, a Monarchia hadihajóinak részvételével zajlott tengeri ütközetében (a nevezetes otrantói csatában) is érdemeket szerzett. Turbucz Dávid történész már több könyvet szentelt Horthy Miklós életútjának, korábban fel nem dolgozott (például a Bécsben, az osztrák állami levéltárban őrzött) források nyomán rekonstruálta a későbbi kormányzó 36 évet felölelő, némileg kacskaringós, de végül a csúcsra vezető haditengerésztiszti karrierjét, amelynek mellékvizén az uralkodó, Ferenc József szárnysegédje válhatott belőle.

Turbucz megállapításai sok ponton felülírják mindazt, amit történész (vagy csupán a Horthy-mítoszt vagy ellenmítoszt építő laikus) elődeitől megtudhattunk a haditengerész Horthyról. S könyve bemutatja a Gesamtmonarchie 19. században felállított flottáját, annak felépítését, vezetőit is. Ez az összbirodalmi tengeri haderő vagy fél évszázadon át karrierlehetőségeket kínált mindazoknak, akik némi érzéket mutattak a haditengerészet iránt, vagy akiket a kalandvágy a tengerre csábított, ahogy későbbi nyilatkozata szerint ifjú Horthy Miklóst is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."