A kínai kormányzat megnyitotta a nemzetbiztonsági irodáját Hongkongban

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. július 8.

Külpol

Az ügynökséget a keményvonalasnak tartott Cseng Jen-hsziong, a Kínai Kommunista Párt kuangtungi ágának korábbi főtitkára vezeti majd.

Megnyitották a kínai központi kormányzat nemzetbiztonsági irodáját Hongkongban szerdán - írja az MTI a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap közlése alapján.

Az ügynökséget, amelynek feladata, hogy felügyelje az új nemzetbiztonsági törvény alkalmazását, és útmutatást nyújtson a helyi kormányzatnak a jogszabállyal kapcsolatban, a keményvonalasnak tartott Cseng Jen-hsziong, a Kínai Kommunista Párt kuangtungi ágának korábbi főtitkára vezeti majd. Cseng a megnyitó ünnepségen leszögezte: ügynökei nem fogják megsérteni a hongkongiak jogait. Az új nemzetbiztonsági törvényről pedig úgy vélekedett, hogy a jogszabályt az emberek jólétének érdekében léptették életbe.

A Peking által június 30-án elfogadott, majd azonnal hatályba is lépő nemzetbiztonsági törvényt Hongkongra szabottan dolgozták ki. A jogszabály a jogsértések négy kategóriájaként a szakadár tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust, valamint a nemzetbiztonság veszélyeztetésére külföldi országokkal vagy külső elemekkel való összejátszást sorolja fel, és egyes esetekben lehetővé teszi a gyanúsítottak kiadását Kínának. A törvény ellen számos külföldi kormányzat és nemzetközi szervezet emelt szót, attól tartva, hogy tovább gyengítheti a hongkongi autonómiát.

Az iroda megnyitásával egy napon Kevin Yeung hongkongi oktatási miniszter egy, a hongkongi diákok szólásszabadságáról szóló kérdésére adott írásos válaszában közölte: az iskolák nem tarthatnak olyan rendezvényeket, amelyeken a politikai nézeteiket fejezik ki. Yeung továbbá figyelmeztette a tanintézményeket, hogy nem engedélyezhetik a diákoknak, hogy politikai üzenetet tartalmazó dalokat játsszanak le vagy énekeljenek, illetve politikai állásfoglalásukat tükröző tevékenységet folytassanak. A miniszter a kormányellenes tüntetések himnuszaként emlegetett Dicsőség Hongkongnak című dalt hozta fel példaként. A hongkongi kormányzat ugyanis a múlt pénteken közölte, hogy a tavaly júniusban megkezdődött tüntetéshullámon rendszeresen skandált, "Szabadítsuk fel Hongkongot, korunk forradalma" jelmondat szeparatistának vagy felforgatónak minősülhet az új törvény értelmében. A szlogen a Yeung által említett dal szövegében is szerepel.

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.