András yorki herceg pályája és viselt dolgai

A szibarita

Külpol

II. Erzsébet királynő harmadik gyermeke egykor a második helyet foglalta el az Egyesült Királyság trónöröklési rendjében, ma egyre pusztuló hátországgal a manhattani kerületi bíróságon alperesként védekezik egy kiskorú szexuális zaklatása miatt. Hogyan jutott ide, és mit tudunk a perről?

A 61 éves András herceg egész életét azzal töltötte, amivel a királyi családokban a fiatalabb fiúk általában szokták: szórta a család pénzét, utazgatott és nőket hajkurászott, mindezt úgy, mint „a királyi család képviselője”. Persze az felettébb kérdéses, hogy a Windsor-família miféle értékeit képviselhette. Felnőtt életének kezdetétől a bulvársajtó a „party herceg” és „playboy herceg” jelzőkkel illette az arrogáns és rongyrázó főrendet (és akkor még nem hoztuk fel a nyomdafestéket kevésbé tűrő megfogalmazásokat), aki a 80-as években leg­inkább arról volt hírhedt, hogy egyik színésznőt csábította el a másik modell után. Azt mindenki tudhatta, hogy ezekből az afférokból nem lesz házasság, hiszen a királyi család nem fogad be akárkit magas köreibe. András kalandjai emiatt botrányosnak számítottak, de a herceg nem esett ki a pikszisből, mert ha lehet hinni a pletykáknak, ő volt a királynő kedvenc fiacskája.

Az 1982-es falklandi háborúban helikopterpilótaként vett részt, majd pár évvel később házasságot kötött az előkelő családból származó Sarah Fergusonnal; mindez átmenetileg helyreállította a jó hírét. A házasság azonban hat évvel később botrányos körülmények között véget ért, miután a Daily Mirror azóta ikonikussá vált képeket tett közzé a Fergie becenéven emlegetett hercegnéről, amint félmeztelenül napozik egy franciaországi villában, miközben pénzügyi tanácsadója, a texasi milliárdos John Bryan a lábfejét csókolgatja. A válást 1996-ban mondták ki, ám András és exfelesége közeli kapcsolatban maradtak. Ez további botrányokhoz vezetett, például amikor Sarah Ferguson 2010-ben egy magát üzletembernek kiadó riporternek azt mondta, hogy 500 ezer fontért hoz össze számára egy találkozót András herceggel.

E sorozatos kompromittálódások a yorki herceget egyfajta tragikomikus figurává tették a brit közéletben. Míg bátyja, Károly herceg és az ő válása, majd Diana hercegné halála az országot megrázó tragédia volt, András és Fergie sokkal kevésbé méltóságteljes története inkább komédiának tűnt. András sosem tartozott a britek kedvencei közé, de talán még mindig inkább komolytalan és kínos, de nem sok vizet zavaró figuraként élne a köztudatban – ha nem derült volna fény barátságára Jeffrey Epsteinnel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.