Amerika betiltja az orosz olajimportot

  • narancs.hu
  • 2022. március 10.

Külpol

A japán Sony pedig leállítja a PlayStation-konzolok, valamint a játékszoftverek Oroszországba történő szállítását. A Hitachi gépipari óriás is részlegesen leáll.

Az amerikai képviselőház elsöprő többséggel hagyta jóvá azt a jogszabályt, amely megtiltja az orosz olajimportot az Egyesült Államokba, ezzel az amerikai elnök által az ukrajnai háború eszkalálódására válaszul bejelentett szankciókat igyekeznek törvénybe iktatni - írja az AP hírügynökség.

Biden ezzel egy még durvább törvényjavaslatot készítene elő, vagyis az Egyesült Államok az orosz rezsim teljes gazdasági elszigetelésén dolgozik.

A törvényhozók a republikánus és a demokrata oldalon is lelkesek voltak, és a cikk szerint hajlandók kockáztatni a magasabb amerikai gázárakat annak érdekében, hogy egységesen támogassák Ukrajnát.

A törvényt 414-17 arányban fogadták el, és most a szenátushoz kerül.

Az AP idézte az egyik texasi képviselőt, aki segített a törvényjavaslat kidolgozásában. Mint írják, a képviselő azt mondta, hogy igen, többe fog kerülni a tankolás, de ezt azért teszik, hogy megállítsák Vlagyimir Putyin tankjait. „Ez az egyik módja annak, hogy demonstráljuk szolidaritásunkat” - tette hozzá a képviselő.


A Sony mindent leállít

Eközben a japán óriásvállalatok sem tétlenkednek: a Sony az ukrajnai háború miatt felfüggeszti a PlayStation videojáték-konzoljainak, valamint játékszoftvereinek Oroszországba történő szállítását, és bezárják az oroszországi PlayStation áruházat. A vállalat ezzel csatlakozik a ahhoz a globális közösséghez, amely az Ukrajna békéjéért áll ki.

A Sony már korábban közölte, hogy leállítja filmjeinek mozibemutatóit Oroszországban, emellett 2 millió dolláros humanitárius segélyt küld az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának és a Save the Children nemzetközi segélyszervezetnek a háborús áldozatok megsegítésére.


A Hitachi nem teljesen vonul ki

A szintén japán óriásvállalat, a Hitachi Group is felfüggeszti az Oroszországba irányuló exportját, és ideiglenesen leállította az ottani gyártást is. A cég csütörtökön közölte, hogy az emberek mindennapi életéhez nélkülözhetetlen elektromos berendezésekkel kapcsolatos termékek árusítása és az azokkal kapcsolatos szolgáltatás azonban továbbra is folytatódik.

A Hitachi ukrajnai leányvállalata igyekszik biztonságos helyre költöztetni munkavállalóit.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.