Amíg a magyar kormány hazugságnak nevezi az orosz kémkedést, addig Belgium és Hollandia sorra utasítja ki az orosz kémeket

  • narancs.hu
  • 2022. március 29.

Külpol

A hollandok 17 hírszerző tisztet, a belgák 21 diplomata kémet utasítottak ki ma országukból.

Miután az ellenzék már Szijjártó Péter lemondását követeli, amiért – a Direkt36 kedd reggeli cikke szerint – orosz hekkerek évek óta ki-be járkálnak a Külügyminisztérium titkos belső kommunikációs hálózatán, a magyar tárca nem spilázta túl, hogy mindez most nyilvánosságra került.

A Szijjártó-féle minisztérium ugyanis mindössze ennyit reagált az orosz kémkedésre:

Kampányhazugságokkal nem foglalkozunk.

Ehhez képest az AP hírügynökség jelentése szerint ugyanezen a napon Belgium úgy döntött, hogy 21 orosz diplomatát utasít ki kémkedéssel vagy jogellenes befolyással való üzérkedéssel kapcsolatos tevékenység miatt. A diplomaták két hetet kaptak arra, hogy elhagyják az országot - közölte Elke Pattyn külügyi szóvivő kedden.

Ráadásul a holland kormány is hasonlóan cselekedett, szintén a mai napon 17 orosz hírszerzőt utasított ki az országból, nemzetbiztonsági fenyegetésnek nevezve jelenlétüket. A külügyminisztérium szerint

kedden behívták az orosz nagykövetet, és közölték vele, hogy a diplomataként akkreditált tiszteket el kell távolítani az országból.

A Hollandiára irányuló hírszerzési fenyegetés továbbra is magas, Oroszország jelenlegi hozzáállása nemkívánatossá teszi ezeknek a hírszerző tiszteknek a jelenlétét - írta közleményében a minisztérium.

A holland kormány azt közölte, hogy a döntést számos hasonlóan gondolkodó országgal konzultálva hozták meg, köztük az Egyesült Államokat, Lengyelországot, Bulgáriát, Szlovákiát, Észtországot, Lettországot, Litvániát és Montenegrót - amely országok hasonló módon utasítottak ki orosz kémetek - említve.

Magyarország nem szerepelt ezen a listán.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Elhagyták Fradivárost

Elvileg szabadidős sportparkként született volna újjá 25 milliárd forintból a Népliget egy része, a kormány két lépcsőben is elkülönített erre pénzt, de a projektből csak egy műemlék épület lebontása valósult meg. És közben senki nem tudja, hol a temérdek pénz.