Argentin elnökválasztás: Menem kell?

  • - kovácsy -
  • 2003. május 15.

Külpol

Hiába végzett az élen az áprilisi első választási fordulóban Carlos Menem, már akkor kétséges volt, hogy vannak-e még népszerűségi tartalékai a győzelemhez. Ahogy közeledik a vasárnapi második forduló, a közvélemény-kutatások egyre határozottabban sejtetik, hogy Argentína következő, május 25-én már hivatalba is lépő elnöke Nestor Kirchner lesz.

Hiába végzett az élen az áprilisi első választási fordulóban Carlos Menem, már akkor kétséges volt, hogy vannak-e még népszerűségi tartalékai a győzelemhez. Ahogy közeledik a vasárnapi második forduló, a közvélemény-kutatások egyre határozottabban sejtetik, hogy Argentína következő, május 25-én már hivatalba is lépő elnöke Nestor Kirchner lesz.Pedig az ország vezető asztrológusai egyhangúlag Menemre tettek, ő maga pedig nem győzte hangoztatni kampánya során, hogy még sohasem veszített választáson. Csak hát a két egymást követő elnöki ciklusa enyhén szólva felemás emlékeket hagyott maga után. A másodikra eleve csak az alkotmány többé-kevésbé kierőszakolt módosításával nyílt lehetősége, és amikor 1999-ben meg kellett válnia tisztségétől, hamarosan vád alá helyezték bizonyos törvényellenes fegyverszállítások miatt, de gyanúba keveredett pénzmosási ügyletekkel kapcsolatban is. Másrészt pedig tíz elnöki éve alatt végül is ő hozta össze - igaz, a Nemzetközi Valutaalap asszisztenciája mellett - azt a gazdasági örökséget, amely az ország összeomlásához vezetett 2001-2002 fordulóján. Amikor hivatalba lépett, radikális gazdasági fordulatot vezényelt le, bőszen privatizált - amivel még ki is mozdította az országot a hatalmas állami szektor által alátámasztott mesterséges, torzult viszonyok közül, ahol a pénzmozgások a politikai érdekek és klientúraviszonyok mentén alakultak. A nemzeti valuta árfolyamát - egy az egyhez arányban - a dollárhoz kapcsolta a nevezetes valutatábla (currency board) segítségével, amely kizárta a bankjegynyomtatással történő pénzteremtést. Csakhogy a gazdaság reálfolyamatai is átalakultak, fokozódott a behozatal, a hazai termelés egyre csökkent, a lakosság megtakarításai külföldre áramoltak, belföldre viszont a dollárhitelek. Eközben nem lett fegyelmezettebb a központi költségvetés, és a bérek növekedése sem állt meg.

Rövidre fogva: 2001 vége felé bekövetkezett az összeomlás, a lakossági bankszámlák befagyasztása, véres tüntetések, fosztogatások, mígnem a hivatalban lévő elnök, Fernando de la Rúa bedobta a törülközőt. Kinevezett utóda, Adolfo Rodríguez Saá csak pár napig tartott ki hivatalában, aztán a mostani államfő, Eduardo Duhalde kapott megbízatást a törvényhozástól. Aztán Roberto Lavagna gazdasági miniszter közreműködésével sikerült megállítani a pénzromlást - a pezó árfolyamát természetesen már előtte leválasztották a dollárról -, és sikerült kikönyörögni a valutaalaptól is bizonyos engedményeket.

De a lakosságot mindez kevéssé érdekli. Annál inkább az a váratlan és elképesztő mértékű életszínvonal-romlás, amelyet pár rövid hónap alatt kellett átélnie Argentína szélesre duzzadt, tisztes jómódban élő középosztályának. Milliók szegényedtek el, jelenleg az argentinok több mint fele a létminimum határán és az alatt él, húsz százalék fölött van a munkanélküliség. Mindez totális politikai kiábránduláshoz vezetett. "Que se vayan todos!",

"Húzzanak el mindahányan!"

- ez volt a jelszó hónapokon át a politikai osztály egésze elleni tüntetéseken.

De nem húztak el. De la Rúa pártja, a perónista jobboldallal szemben álló radikálisok felmorzsolódtak ugyan a válságban, viszont a néhai populista vezér, Juan Perón Igazságosság Pártja tartja a frontot. Igaz ugyan, hogy a mostani elnökválasztás volt az első alkalom, amikor a juszticialisták nem tudtak megegyezni a jelöltjük személyét illetően. Így aztán mindjárt hárman indultak: Menem, Kirchner és Saá. Rajtuk kívül pedig tizenhat további jelölt volt az első fordulóban, akik közül a balról érkezett liberális Ricardo López Murphy iránt volt a legerősebb a nemzetközi bizalom. Nem szállt el a kampányában, mint például Saá (végül 5. helyezett), aki grandiózus közmunkákat, út- és csatornaépítéseket, a munkanélküliség teljes felszámolását, továbbá fűt és fát ígért - elegánsan megkerülve a százhúszmilliárd dolláros államadósság problémáját. Ott is volt a hármas befutóban, 16 százalékkal. ´t az Európában megszokott keresztényszocialistáknál keresztényként fundamentalistább, szocialistaként balosabb Elisa Carrió követte, aki a korrupció tematikáját helyezte kampánya középpontjába. (Mindketten a széthullott radikális táborból jöttek.)

A 72 éves Menem, aki korábbi népszerűségére, karizmája maradékaira és fiatal, chilei szépségkirálynőből lett feleségére épített, a régi időkre viszonylag reflektálatlanul emlékező legszegényebb rétegek, valamint a jómódúak körében népszerű. A csalódott, elkeseredett középosztály körében viszont

viszolygás és utálat

övezi. Kirchnernek az a legfőbb aduja, hogy az argentinok többsége hallani sem akar többé a volt államfőről. Az első fordulót követő napokban ráadásul sikerült elérnie, hogy fogadja a brazil és a chilei (mérsékelten baloldali) elnök is, amivel utólag alátámaszthatta kampányának azt az ígéretét, hogy a Menem-féle feltétlen Washington-hűséggel szemben inkább a regionális együttműködést erősítené. Emellett bizonyos perónista gyökerekre is utalt, amikor a társadalmi igazságosság fontosságát és a gazdaság állami felügyeletének erősítését emlegette - kérdés, hogy a háttérben figyelő IMF vezetőiben milyen benyomást keltve ezzel.

Miközben a bírálói azt emlegetik föl, hogy tartományi kormányzóként ugyanolyan erőszakosan építi és tartja fenn hatalmát, mint annak idején Menem országos szinten, megválasztása esetén sokkal nagyobb jelentősége lesz annak a ténynek, hogy a jelenlegi, kétségtelen sikereket felmutató kormányzat támogatását élvezi. A válság valamelyes rést nyitott a kilábalás felé: a pezó értékvesztése növelte a keresletet a hazai termékek iránt. Akik eddig külföldön nyaraltak, idén nyáron - tehát az elmúlt hónapokban - a hazai idegenforgalmi bevételeket növelték, és kiemelkedően jók voltak a mezőgazdasági terméseredmények is. Ráadásul fokozatosan feloldják a banki korlátozásokat, a középosztály újra hozzáférhet a megtakarításaihoz, és a gazdasági várakozások óvatos bizakodása önmagában is lendítőerő lehet. Talán Argentína következő elnökének csillaga felfelé fog ívelni.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.