n Új űrteleszkóp A NASA új infravörös teleszkópja szerves molekulák nyomaira bukkant egy több mint 3 milliárd fényévre elhelyezkedő galaxisban. Ez a felfedezés az új űrteleszkóp egyik első izgalmas eredménye, közölte a NASA. Az űrteleszkópot 2003. augusztus 25-én lőtték fel a floridai űrközpontból. Az eddig SIRTF néven emlegetett teleszkóp mostantól Lyman Spitzer nevét viseli, aki már a negyvenes évek közepén azt javasolta, hogy az űrbe kellene távcsöveket telepíteni. Míg más űrteleszkópok az univerzumot a látható fény (Hubble), a gamma-sugárzás (Compton, már deorbitált) és a röntgensugárzás (Chandra) tartományában pásztázzák, a NASA új teleszkópja az infravörös spektrumra koncentrál.
n Génmanipulációval a ponty ellen A ponty, amelyet az európai és ázsiai konyhaművészet nagyra értékel, Ausztráliában igazi természeti csapásnak számít, annyira, hogy a tudósok a génkutatás legújabb eredményeivel indultak harcba ellene. Ausztráliába az 1850-es évek körül telepítették be a pontyot, amely az elmúlt másfél évszázadban úgy elszaporodott, hogy valósággal megtizedelt egyes őshonos halfajtákat, és napjainkra évi 450 millió dollárnyi kárt okoz. Victoria államban és Dél-Ausztrália egyes területein hajózható vízi útvonalak váltak teljesen zavarossá a túl nagy létszámú pontypopuláció miatt, amely elrágja a vízinövények gyökerét, ezzel kiirtva a víz alatti faunát, aminek következtében a vizekből nyom nélkül eltűnt az itt őshonos halak 90 százaléka. A kormány finanszírozta azokat a kutatásokat, amelyek segítségével a következő évtizedben Ausztrália megszabadulhat a nemkívánatos haltól: olyan géneket juttatnak a ponty szervezetébe, amely megakadályozza, hogy nőstények jöjjenek világra. A beavatkozás folytán a következő halgeneráció kizárólag hímnemű egyedekből áll majd.
n Szökik a levegő Egy belső ablakszigetelésen keletkezett repedés okozta a napok óta tapasztalt minimális légnyomáscsökkenést a Nemzetközi Ûrállomáson, közölte a NASA moszkvai képviselője. A hibás szigetelés a több ország összefogásával épített űrállomás amerikai - Destiny nevű - moduljában található.
n A Nap ikertestvére Amerikai csillagászok rábukkantak a mi Napunk kiköpött hasonmására. A haloványan világító 18 Scorpii csillag szabad szemmel éppen hogy látható, az égbolton a Skorpió csillagkép egyik "ollója" mellett helyezkedik el.
n Kínai-európai műhold Sikeresen fellőtték az Explorer-1 jelzésű kínai-európai műholdat Kínából. A kozmikus eszköz világűrbe juttatása a kínai űrhivatal és az Európai Ûrügynökség (ESA) Double Star közös tudományos programja végrehajtásának első szakaszát jelenti. A műhold feladata bolygónk magnetoszférájának a tanulmányozása. A tervek szerint fél év múlva indítják az Explorer-2-t.
n Szarvast klónoztak A texasi AM egyetemen szarvast klónoztak. Az egyetem állatorvosi tanszéke közölte, hogy a Dewey nevű állat már májusban megszületett. Feltehetően a világon ez az első eset, hogy szarvast klónoztak, a texasi egyetemen eddig ilyen eljárással négy állatfajtát - szarvasmarhákat, kecskéket, sertéseket és egy macskát - másoltak.
n Játékeladási rekord A Warcraft III valós idejű stratégiai játék folyamatosan dönti az eladási rekordokat. A nyáron megjelentetett Frozen Throne kiegészítésnek köszönhetően csak az európai kontinensen egymillió darabot adtak el belőle. A Blizzard játékából világszerte összesen 11 millió példány talált gazdára.
n Futórobot Áttörést ért el a Sony az 58 centiméteres Qrio robottal. A kétlábú szerkezet a világon elsőként képes a futásra. Mostanáig ez megoldatlan vezérlési problémának számított.